Cum. Ağu 14th, 2020

Fikri olan herkes için …

Anneler Gününe Farklı Bir Bakış

2 min read

dav

Yazarlarımızdan Ayşegül Maltepe’nin Muhabirat Haber Sitesinde haber olan anneler günüyle ilgili yazısını okumanız için biz de buraya aktardık.

“ANNELER GÜNÜNE FARKLI BAKIŞ

Geldik mi yine bir Anneler Gününe? Bu sefer karantinada bir gün kutluyoruz. Belki de birbirimizi anlamamız için hazırlanmış bir “karantina”… Olamaz mı? Her şey zıddıyla mümkün olan bu dünya hayatında mutluluğun, sabrın ve diğerkâmlığın reçetesi olmadığını nereden bilebiliriz. İşte bu düşüncelerle kutlayalım(!) bugünü. Hani yıllarca fark etmediğimiz engelli evlatları olan annelerin karantinalarını düşünelim mesela. Kendilerine “özel” bir zaman ayıramayan o kutsal anneleri… Yaşadıkları tahkirlerden dolayı – sırf insanlara zarar vermemek için- kendini evlerine kapatan ve yıllardır karantinada olan annelerden anlatalım isterseniz. Evlatlarının hiçbir şeyini eksik bırakmayan onlara hem anne hem baba olan yüreği engin annelerden de bahsedebiliriz. Özgürlüğe bir ayak kalmışken vefat eden annelere ne demeli? Doğurmadıkları halde kızının ve oğlunun acısıyla hemdem olanları… Eşinden dayak yese de evlatlarına bir şey hissettirmemeye uğraşan anneleri unutabilir miyiz? Ölmek istemiyorum, diyerek evlatlarının gözü önünde son nefesini veren nice anneleri ne yapmalı? PKK gibi suç örgütlerinden evlatlarını kurtarmaya çalışan annelerin karantinalarını yok sayabilir miyiz? Al bayrağa sarılı fidan gibi evladına ağlayıp “şehit anasısın” diyerek evlerine bayrak asılan anaların ömür boyunca çıkamayacakları karantinaları hiç düşündük mü? Ben bu anaları ve bu analar gibi anaların içlerindeki yangınları ve karantinaları gördükçe annemin ölümüne üzülemiyorum bile… En azından evlat acısı yaşamadı, evladının üzüntüsüyle yüreği yanmadı diyebiliyorum.


Bir de evlatlarını yalnız büyüten “babaları” hangi kategoriye koymak lazım? Kızlarının saçlarını örmeyi bilen, onlarla evcilik oynayan yalnız babalarında günü kutlu olmasın mı? Bir kalem erbabı arkadaşımın bana “Küçük yaşta annesini kaybeden birinin günü nasıl kutlanır?” dediğinde “Ben gidenlere yas tutmam onlar için iyi şeyler yapmaya uğraşırım.” demem gibi bugünler bizim birbirimizi anladığımız günler olsun. Anneler günümüz, günlerimiz, günleriniz Kutlu Olsun!

Ayşegül Maltepe”

Kaynak: www.muhabirat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir