Per. Nis 9th, 2020

Fikri olan herkes için …

Muhammed Emin Yıldırım, Abdullah Olmak kitabının tahlili

4 min read

Muhammed Emin Yıldırım Hocanın kaleminden okunmaya değer güzide kitaplardan “Abdullah Olmak” kitabının tahlilini elimizden geldiğince sizler için yapmaya çalıştık. Deryadan sizlere birkaç örneklemeler üzerinden bir şeyler aktarmak istedik. Kusurumuz olduysa affoluna…

8 Abdullah’ın kendileriyle özleşen kimlikleriyle anlatıldığı mükemmel bir kitap ve mükemmel bir anlatım…

-Abdullah b. Mes’ud ve Tevhid

-Abdullah b. Amr ve Ahlak

-Abdullah b. Ömer ve İbadet

-Abdullah b. Abbas ve İlim

-Abdullah b. Selam ve Teslimiyet

-Abdullah b. Zübeyr ve Mücadele

-Abdullah b. Cahş ve Şehadet

-Abdullah b. Cafer ve Cömertlik

Bakılınca her Müslümanım diyenin Mümin olmadığı gerçeğiyle başlıyor anlatım ve kazanılması gereken 8 düsturu hayatlarına yegâne amaç edinmiş 8 yiğit nezdinde satırlara dökmüş M. Emin Hoca.

Peki, neden Abdullah olmak?

Bu yüzyılda nasıl Abdullah olmak?

Nedenlerle, nasıllarla öyle işlenmiş bir kitap ki her satırı çizilesi her satırı not edilesi. Uzun zamandır bu kadar etkili bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum. Öyle ki her sayfasında kendi hisseme katacağım, heybemi dolduracağım çok şey vardı.

Kulluğun, Abdullah olmanın en önemlisi olabilme yolunda atılan adımın en temel taşı belki de günde 5 vakit her rekâtta okuduğumuz Fatiha Suresi’nde gizliydi ama biz fark edemedik, bilemedik. İşte bu mihenk taşını yerine oturtarak başlamış Sayın Yıldırım.

‘İyyake na’budu ve iyyake nesta’in’ diyor ‘Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz’ diye niyaz ediyor ama ne kadar hayatımıza geçirebiliyoruz? Bunun farkındalığına dikkat çekmiş olması, alt zemini böyle doldurması okuyucuyu bağlamış ilk sayfadan kitaba. Kitabın takdim kısmında dahi değinilen her hadis- ayet bağlayıcılık için en doğru seçimler diyebiliriz. İşte burada öyle bir sahabe cümlesine değinilmiş ki insan ah! ediyor. ‘Cebrail tazeliğinde Kur’an okumak’ manası çok derin bir cümle. Almak isteyene belki de en nadide nasihat .

‘Rabbimiz bizi niçin yaratmış?’ sorusunun en güzel cevabını soruyu kalbe düşüren ilahi , kelamın en güzeliyle cevabını da ilhak eylemiş bizlere. Zariyat Suresi 56. ayette şöyle buyurmuştur:

-“Ben insanları ve cinleri yalnız bana ibadet etsinler diye yarattım.”

İşte tam manasıyla düşünsek ve hayatımıza o şekilde yön vermeye çalışsak, ayetin tefekkür noktasına dalsak anlayacağız, hayatımıza en güzel haliyle yön vereceğiz.

Bu ayetin bizlere neler aktardığını 5 maddede toplamış M. Emin Yıldırım.

  1. İnsanın en temel yaratılış amacı Abdullah olmaktır.
  2. İnsanın son nefesine kadar vazgeçmeyeceği asli rolü kulluktur.
  3. İnsanın elde edebileceği en büyük şeref ve izzet kulluktur.
  4. İnsanın varacağı en ideal hürriyet ve özgürlük seviyesi kulluktur.
  5. İnsanın kazanacağı en büyük saadet ve mutluluk kulluktur.

Ele aldığı 8 sahabeyle 8 düsturu hayatlarına ne şartlarla ne zorluklarla nasıl mücadelelerle oturttuklarını örneklerle anlatan Yıldırım üslubunu oldukça anlaşılır kullanmıştır.

Kitabın en dikkat çekici noktalarından biri ise her sahabe ve hayat çizgisinden sonra yer verdiği dua olmuş. Ve kitabını son bir dua ile noktalamış. Kitap bu dualar için bile bir kez okunmalı. Ama okuduktan sonra tekrar tekrar sayfaları çevirmek, kendinizi Asr-ı Saadet’te bulmak isteyeceksiniz.

Her sayfasını ezberlemek istediğim bu güzel başucu kitabından birkaç alıntı paylaşarak noktalamak istiyorum.

“Abdullah olmanın, Allah’ın kulu olmanın anlamını dahi kavrayamadığımız her dakika bir felakete yaklaşıyor ve bunu sadece seyretmekle yetiniyoruz.”

“Özgürlüğü savunuyor ama asıl hürriyetin kullukta olduğunu unutuyor, amaçsızca kendi putlarımıza itaat etmeye devam ediyoruz.”

“Mümin kimse günahlarını hayalinde öyle büyütür ki sanki kendisi bir dağın eteğinde oturuyormuşta dağ üzerine çökecekmiş zanneder. Günaha düşkün kimse ise günahlarını burnunun üstüne konan bir sinek gibi görür.”

“Evlerimizi Medine yapalım, bakalım neler değişecek.  Yesribleşen evlerimizi Medine kılalım, gözümüzü şuradan buradan alalım, evimizin içine odaklanalım, evlerimizin sofralarını Suffa edelim. Sonra İbn.Abbas ‘ın yolunda onun gibi yürüyen yetişip yetişmediğine bakalım.”

“Allah’a kul olmayı yeryüzünün en büyük şerefi olarak bilelim. Ondan başka bir ıstırabımız olmasın. Abdullah olmak varlığımızın gayesi olsun ki o gayeyi hiç bir zaman unutmayalım. Onlar bir kez ‘La ilahe illallah Muhammedun Resullullah’ dediler. Bizde onlar gibi söyleyerek ‘La ilahe illallah Muhammedun Resullullah’ feryadını sokaklara ve tüm dünyaya duyuralım.” demiş Yıldırım.

Demem o ki eğer bir arayış içerisinde, hayattan lezzet almama noktasındaysanız bu kitapta aradığınızı bulacaksınız. Onun dışında eğer zaten aradığınızı bulduğunuza inanıyorsanız imanınızın kavileşme noktasında başucu kitabınız olacak bu eseri Okuyun Okutturun.

Zehra Kalem

1 thought on “Muhammed Emin Yıldırım, Abdullah Olmak kitabının tahlili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırdıkların