Per. Şub 27th, 2020

Fikri olan herkes için …

BEN..!

2 min read

“Bencillik bir doğa vergisidir, bencil olmamak ise bir değerdir.” der Joseph Mayer

Yani insan doğuştan bencildir ve en bencil varlık çocuktur. Doğar ilk tepkisi ağlamaktır, ilk duygusu korku ve ilk hissi güvendir; annesine olan güveni. Çocuk için dünya annesi ve kendi etrafında döner. Zamanla büyüdükçe sevgi yatırımını başka şeylere gösterir. Çünkü bencillik ancak sevgi ile eğitilir. Narsist insanlar ise sevgiyi sadece kendilerine layık görürler. Her konuda en iyinin kendileri olduklarını düşündükleri için asla hatalarını görmezler ve hayatta hep sahip olmak, hep vermek değil almak isterler. Hâlbuki hayat alış-veriş, veriş- alış arasında bir dengedir. Her şeye sahip olma isteği ise sınır tanımamazlık ve doyumsuzluğu doğurur. Bencillik ancak empati ile yenilebilir.  Bu konuyu son dönemlerde gündem olan çok önemli bir olayla vurgulamak isterim:

Avustralya’da çıkan büyük bir yangın vardı ve söndürülemiyordu. Haliyle de su kaynakları azalıyordu. Develerin su kaynaklarını daha da azalttığını öne sürerek büyük bir katliam yaptılar ve binlerce deveyi katlettiler. Onlara göre bu haklı bir sebepti. Bencillik öylesine bürümüştü gözlerini.  Fakat develerin de bir sahibi olduğunu unuttular. Bu yaptıklarının da bedeli olacaktı elbette. Bu katliamdan sonra Allah onları gazabına uğrattı ve yüzyılda bir görülen sel felaketine uğradı tüm ülke. Fakat bununla da kalmadı.  Ülke nüfusunu aşkın öldürücü örümcekler sardı her yanı.  

Bunun sonucunda insan kendine dersler çıkarmalı; her şeye hükmedemeyeceğini, her şeyin sahibinin kendisi olmadığının bilincinde olmalı.  Çünkü

“Bencil insan tek başına kalmış meyvesiz bir ağaç gibi kurur gider .”     

İvan Turgenyev

Sümeyye Taşkın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir