Cts. Haz 6th, 2020

Fikri olan herkes için …

Tavşan Masalı

2 min read

Bu masal, bir tavşan ve bir dağ arasında geçmektedir. Bir zamanlar yavru bir tavşan büyüklerinin peşine düşerek çam ormanlığının bulutlara kadar uzanan dağa tırmanmış. Bu tırmanışı büyüdüğünü ispatlamak için yapmak niyetindeymiş yavru tavşan. Dağı zıplayarak tırmanıp, zıplayarak inebilmeliymiş. Hepsi zirveye çıkıp inmiş. Yavru tavşan en tepede korku içinde kala kalmış. Cesaretini topladığı bir anda zıplamasıyla dağdan yuvarlanarak düşmesi bir olmuş. Düşerken taşlar, çam yaprakları ve kozalaklar canını çok yakmış. Acısını belli etmemek için susmuş. İnmeyi becerememiş ama en azından ağlamaz ve canının yandığını diğerlerine belli etmezse büyüdüğünü kabul ettirebileceğini düşünmüş. Herkes başına toplanmış. Tavşanın üstü başı yara içindeymiş ama hiç ağlamamış, dişini sıkarak yuvasına kadar gelmiş. Yaraları günden güne iyileşmiş ama bir daha çam ormanındaki dağa gitmemiş. Arkadaşları çok ısrar etse de yanaşmamış. Bir gün yeri gelmiş ve dağa kırgın olduğunu söylediğinde herkes gülmüş. Tavşanın durumunu fark eden bir tilki hâlini sormuş.

– Dağ canımı yakmıştı. Ben dağa küstüm.

Tilki:

– Olur mu öyle şey? O ulu ve yüce bir dağ, sen onun yanında hatrı sayılır biri değilsin. Hem dağ ve tavşan arasında nasıl münasebet olsun? Bir tarafın kabahatinden dolayı bir taraf küser.

Tavşan:

– O beni düşürdü, incitti.

Tilki, bu sözleri işittikten sonra kendine bir çıkar düşünmüş. Çabucak bir plan yapıp, tavşanı dağa götürmeye ikna etmeli ve savunmasız bir anda onu kapmalıymış. Tavşanın üzüntüsünden faydalanmış. Dağa giderek tavşandan özür dilemesini teklif edeceğini söyleyerek oradan uzaklaşmış. Az sonra tavşanın yanına tekrar gelerek dağın ondan özür dilemeye hazır olduğunu ve çok pişman olduğunu söylemiş.

Tavşan dağdan zıplayarak inebilmeyi çok istiyormuş ve üzüntüsünden kurtulmasının başka bir yolu da olamayacağını sanıyormuş.

Tilki, dağın heybeti ve ululuğunu anlatarak bu olayın sadece kendi hususuna özel olduğunu ve başka kimselerin bilmemesi gerektiğini de söylemiş. Planına göre tavşan dağa yalnız ve habersiz gelmeliymiş.

Tavşan kimselere söylemeden heves ve heyecanla yola koyulmuş. İçinde büyük bir mutluluk varmış. Koşmuş, dağa varmış. Dağın haberi yok!..

Zeynep Becer

Devamı önümüzdeki ay… 🙂 🙂 🙂

6 thoughts on “Tavşan Masalı

  1. Sayın Zeynep hanım tavşan masalınızı çok beğendim ,çocukluğum geldi aklıma , başarılarınızın devamını dilerim 🙋😊 ,merakla bekliyorum bir diğer masalınızı

  2. Zeynep hanım Çok güzel bir masal olmuş devamını merakla bekliyor başarılarınızın devamını diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir