Cum. Ağu 14th, 2020

Fikri olan herkes için …

Ne gördüğün nereden baktığınla ilgilidir.” Sözünü ele alarak bir hikâyeden bahsetmek istiyorum.

İki arkadaş kavga eder ve öğretmenleri onlara ders vermek ister. Masaya yuvarlak bir nesne koyar. Biri bir tarafa, diğer tarafa biri geçer. Öğretmen birine sorar:

-“Nesne hangi renk?” diye. Öğrenci ise:

– “Siyah” der. Diğerine sorar, o ise:

-“Beyaz “der ve kendi aralarında tekrar tartışma başlar. Sonra öğretmen yerlerini değiştirir ve o zaman bakış açılarından dolayı topun farklı renkte göründüğünü anlarlar.

Bizde buradan şunu anlıyoruz ki; kişi karşısındakinin kadrajından bakmadıkça anlayamaz.  Ne gördüğün aslında nereden baktığınla ilgilidir.

The Phantom Tollbooth kitabında şöyle bir söz geçer:

“Buradan bir kova su gibi görünüyor,  ama bir karıncanın bakış açısından engin bir okyanus, bir filin bakış açısından sadece soğuk bir içecek, bir balığın bakış açısından elbette onun yurdu.”

Bazen küçümsediğimiz, hafife aldığımız şeyler,  bir başkasına çok daha önemli ve büyük gelebilir. Bu sözde de bahsettiği gibi insan için bir kova su, balık için yaşam alanıdır. 

Öyle bir an gelir ki tozpembe gözlüklerle bakarız dünyaya.  Mutluyuzdur ve her şey çok daha güzel görünür gözümüze.  Oysa bakış açımız dışında hiçbir şey değişmemiştir.

“Güzel bakan güzel görür, güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel yaşar”. İnsanın hayatta küçük engellere takılıp, güzel şeyleri görmemek hayatını zindana çevirir.

Başından aynı olay geçen iki insanın; birisi hayatını gül bahçesindeymiş gibi yaşarken,  diğeri ayakları kanayarak yürüdüğü dikenli yolda bulur kendini. Hayata baktıkları pencere şekillendirir yaşamlarını.

“Hepimiz aynı gök kubbenin altında yaşıyoruz ama hepimiz aynı ufka sahip değiliz”.

Sümeyye Taşkın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir