Per. Nis 9th, 2020

Fikri olan herkes için …

Neden Batı!!!

3 min read

Map of Europe with European Union members and red Great Britain / United Kingdom, vector illustration of brexit

Neden Batı?

Baharat yolu, ipek yolu, Mezopotamya, ilk uygarlıklar, ilk şehir devletleri, yazı, barut, teker, ilk üniversite, tarım ve daha nice nice gelişme ve zenginlikler. Doğu her zaman batıya güneş olmuş her zaman ışığını doğudan almıştır Batı.

ilim irfan coğrafyası, bilgisayar temelinin atıldığı, sıfırın ilk defa kullanıldığı, ilk uzay gözlem evi, denizlerde koordinat hesabı, enlem ve boylamın ölçülmesi ve insanlığa güneş olan nice bilim ve ilim gelişmeleri Doğu’dan Batı’ya bir güneş olmuştur. Ateş ilk burada yanmıştır insan eliyle, buğday insan eliyle ilk burada ekilmiştir. Ve bugün Batı’nın en etkili ve en etkilendiği para ilk burada basılmıştır.

Yani güneş doğudan ilim ve fen alanında doğmuştur. Modern tıbbın babası İbn-i Sina. Çarklı gemilerin mimarı Takiyeddin. Matematik ve astronominin Piri Harezmi.

Şu bir gerçek ki bilim ve teknoloji dünyası İslam Dünyasına çok şey borçludur.

Konumuz Batı’nın neden örnek alınması ise bunun nedeni gözle görülür şekilde ortadadır. Bir parantez açmak istiyorum (Bugün batı örnek alınacak kadar gelişmiş ama rehber edinilmeyecek kadar bencildir)

Batı dünyası bu denli gelişmesini mücadele dünyasının püf noktalarını benimsemesine borçlu. Doğu’nun istişare ve özeleştiriyi bırakması, batının da bunu akıllıca kullanması batı dünyasını emin adımlarla yükselişe geçirmiştir. Batı; doğu da gördüğü her gelişmeyi nasıl geliştireceğini düşünüp sürekli bir beyin fırtınası ile kendini yıpratmamış, sürekli dinç ve atılgan kalmayı becerebilmiştir. Batı’nın hızlı adaptasyon mahareti Doğu’nun gelişmelere yabancı kalmasıyla birleşince Batı zirveye gönül rahatlığıyla yürümüştür. Batı geliştikçe bir paratoner misali üzerine gelen bütün tehlikeleri savurmuş ve her tehlikeden biraz daha tecrübe elde ederek başarılarını pekiştirmiş zirveye tabiri caizse devlet kurmuştur. Batı’yı örnek almamız gerekiyor çünkü Batı bizim anlayışımız olan ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışının en iyi uygulayıcısıdır. Batı her insanına her türlü imkândan faydalanma fırsatı verir ve bunu yaparken israf ve ihmalin önüne geçer. Bugün Batı öncelikle ve özellikle çocuklara ve gençlere geniş alanlar oluşturmuş geleceğin inşasında onlara şuur aşısını verdiği eğitim ile yapıyorlar. Batı bu konuma gökten düşmemiştir. Belirledikleri ahlak kuralları ve şuurlu adımlarla, çevre ve şehircilik konusunda attıkları adımlar her ülkenin örnek alması gereken seviyededir. Batı insan enerjisini mantıklı bir şekilde kanalize ederek insandan alabileceği en iyi verimi alır ve bunu yaparken de insanın sağlığına ve geleceğine büyük önem verir. Batı; bulunduğu konumdan düşmemeyi değil sürekli yükselmeyi düşünür çünkü batı özgüvensiz bir topluluğun karanlıklara sürükleneceğini çok iyi bilir. Batı; insan ilişkilerine, öğrencilerin sosyallik durumunu özellikle inceler ve oluşabilecek bir sorunu daha yeşermeden kurutur. Burada Batı; omuzunda taşıdığı sorumluluğun ağırlığını hissediyor ve ileride oluşabilecek önlenmesi zor sorunların peydahlanmasına müsaade vermiyor.

Batı’nın;

1-İnsan enerjisini nasıl kanalize ettiğini,

2-Birlik, beraberlik ve yardım konusunda ki politikalarını,

3-çevre ve şehircilik anlayışında ki aklı,

4- israf ve ihmal konusunda ki hassasiyetlerini,

5-şuur ve ahlak. Yani ezbere hareket etmeden akıllı ve belirlenen ilkelere göre nasıl sabırla hareket ettiğini örnek almamız gerekenlerin başında geliyor.

Eğer biz örnek alıyoruz diyerek taklit edersek ve belirli bir plan dâhilinde hareket etmezsek fikri donukluğumuz, bilim hasretimiz ve doğunun batmış güneşi olarak Batı’nın güneşine mahrum ve mahkum oluruz…

Mehmet Uymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırdıkların