Paz. Tem 12th, 2020

Fikri olan herkes için …

Yardımın Sesi

2 min read

                 Bir toplumda sevgi ve saygının oluşması için insanların hiç tereddütsüz birbirlerine yardım etmesi gerekir. Yaşadığımız toplumda insanlara karşı dürüst, cömert ve saygılı olduğumuz kadar  yardım sever olmalıyız.  Çünkü yardımsever olmak  beraberinde huzuru  getirir. Yardımlaşmak bir topluma, dine ya da bir inanca özgü değil evrenseldir. Nitekim bütün dinler ve inanç sistemleri yardımsever olmanın iyi bir davranış olduğunu belirtmiştir. ”Sevmek  fiilinden sonra gelen dünyanın  en güzel  fiili yardım etmektir.” demiş   Berta V. Sutther. Yani yardım etmek, yardımsever olmak en güzel erdemdir.

               ”Ailene ve çevrene karşı yardımsever ve merhametli olmalısın ki Allah da senin  işlerinde  yardımcı olsun, sana merhamet etsin  demişti, öğretmenim. Bana bu sözüyle hiçbir iyiliğin  karşılıksız kalmayacağını öğretmişti. Düşünün, siz bir çiviyi yoldan çekmekle bir aracın lastiğini, kan vererek  bir canı, bir kampanya  başlatarak milyonları kurtarıyorsunuz. Karşınızdaki kişi isterseniz bir insan, isterseniz bir nesne olsun yaratan bir şekilde karşılığını veriyor. Eğer yardımseverliğin toplumda  önemini anlatacak olursak, yardım severlik huzuru bile getiriyor. Misal köylerimizden süregelen imece usulünde toplumumuzun yardımlaşmaya, dayanışmaya verdiği önemi gösterir. Bunun yanında yaşlı birini  karşıdan karşıya geçirerek, bir kişinin elindeki eşyaları taşıyarak, kapının önüne bir kap su koyarak sokak hayvanlarını  da mutlu edebiliriz.  Yalnızca maddi yönden mi edebiliriz bir insana? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır! Çünkü bir insanın manevi olarak da  yardıma ihtiyacı olabilir.  Buna bir örnek verelim. Zengin bir insan düşünün, malı mülkü her şeyi var fakat  psikolojisi  bozulmuş, maddi yardım yapabilir miyiz? Hayır. Yani o kişinin cebine para koyamayız ama kalbindeki yarasına merhem olabiliriz ve yardım istiyorsa bunu çekinmeden dile getirebiliriz. Bu da elin nesi var iki elin sesi var sözüne örnektir.

       Özetle yardımseverliğin olduğu ülkeler diğer ülkelere oranla ekonomisi daha iyi, sosyal yardımlaşma ve yardımlaşmanın, huzurun, saygı, başarı ve güven ortamının olduğu ülkelerdir. Böyle bir toplum için çocuklara veren elin alan elden üstün, hayatın paylaştıkça daha güzel olduğu bendeki yeter hatta artar demeyi öğretmeliyiz. Barış Manço aslında “yaz dostum, yoksul görsen besle kaymak ile bal ile, Garip görsen giydir ipek şal ile, öksüz görsen sar kanadını kolunu” derken bizlere yardımsever insanlar olun mesajını veriyor. Yani yardımlaşmak 7’den 70’e herkesi ilgilendiriyor. Unutmayalım, el el ile değirmen yel ile. 

                                                                                                       Kübra Köse

 Göller Yöresi Anadolu Lisesi / 901  /  9-B

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir