Per. Nis 9th, 2020

Fikri olan herkes için …

Atomu Parçalamak!

2 min read

                Atomu Parçalamak

Kopukluklar yaşıyoruz beraberken.  Ya elektrik alamıyoruz ya da frekans tutturamıyoruz. Bir şekilde birbirimizi anlayamıyoruz ya da anlamıyoruz.  Belki de en önemlisi anlamak istemiyoruz.  Çözüm üretemiyoruz.  Ürettiğimiz çözümler hep sen ekseninde dönerken ben eksenine uğramıyor dahi. Suç hep karşıda,  sağda,  solda, arkada. Merkeze uğramayan sorunlar,  sorunlara bulunamayan çözümler.  Ortada duran insan kendi benliğinde hep haklı en haklı. Herkesin kendini merkezinde tuttuğu dünya da çarpa çarpa,  insanları böle böle ufuk çizgisini arıyoruz. Ama bilmiyoruz ki o çizgi, basıp geçtiğimiz,  ezdiğimiz,  elimizin tersiyle ittiğimiz gerçek medeniyet düşüncesinde gizli.  İnsanları yargısız infaz yaptığımız, göz görmese de olur demediğimiz bu çağda MEDENIYET i yakalamaya çalışıyoruz.

Birazcık bakmasını bilsem aslında. Çıkarabilsek taktığımız at gözlüklerini,  alabilsek heybemize feraseti olacak ama. Ben dünyasından sen dünyasına geçiş yapamıyoruz.  Birinci tekil şahısta sürekli teybi başa sarıyoruz.  Tekrar tekrar, tekrar tuşuna basıyoruz.  Hayat müziğini bi noktada tekrara alıyoruz. Pişman oluyoruz, ders çıkarmıyoruz.  İnsanız diyoruz sadece unutuyoruz.  . İnsanız deyip sevmiyor, güvenmiyor,  merhamet etmiyoruz.  Sadece nisyan tanımını benimseyip isyan ediyoruz.  Karışıklığa sebep oluyor,  kaostan yararlanıyoruz.  Ama mutluluğun sükûnette olduğunu çok iyi biliyoruz. 

Sorun şu ki mutluluğu aramıyoruz.  Aradığımızı sanıyoruz. Sandığımız mutluluklarla insanları incitiyor, kırıyor,  parçalıyoruz. Ben merkezinde sen devrimi yapamıyoruz. Çoğu zaman yalnızlık diyor,  sensizlik diyoruz ama yan yana gelince benden öteye geçemeyen duygular yaşıyor, paylaşıyoruz. Benden öte bir ben var diyemiyoruz.  Sadece biliyoruz. Bildiğimizle kalıyor amele taşımıyoruz.  Sonra işin içinden çıkamıyoruz.  Çıkamadıkça çıldırıyor saldırganlık ruhuyla kavruluyoruz. Çıkan ateşle insanları külleri kalana kadar yakıyoruz.  Benlikten senliğe adım atamıyoruz.  Adımlarımız atomu parçalayacakmışçasına yavaşça uzaklaşıyor insanlıktan.  Atomu değil ama insanlığı parçalıyor adımlarımız.  Ve emin olun atomu parçalamak daha kolay insanlığı kırmaktan. Kolay olanı seçin ve insanlığınızı rahat ettirin …

 Zehra Kalem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırdıkların