Cts. Haz 6th, 2020

Fikri olan herkes için …

Okumak

2 min read

Zaman öyle bir nesnedir ki ne peşinden koşabiliriz ne de tutabiliriz. Akarsu misali akıp geçer. Yakalamak mümkün değildir. Bu yüzden zamandan en güzel şekilde istifade etmemiz gerekir. Okumak gibi..
Okumak yepyeni ufuklara yelken açmaktır. Bambaşka insanları, bambaşka şehirleri tanımak, bambaşka zamanlarda yaşamaktır. Okumak bilgi denizine kulaç atmaktır. Attığımız her kulaç bizi bambaşka coğrafyalara götürür. Bu yüzden insanın okuduğu her harf, her kelime, her cümle büyük bir önem arz eder. Okuduklarımız hafızamızda belli bir yer kaplar. İnsan hafızası iki buçuk milyon gb dır. Fakat bunun yalnızca küçük bir kısmını kalıcı hafızaya aktarabiliriz. Bu sebeple de okuduklarımız kayda değer şeyler olmalıdır.
Okumaya başlamadan önce bize neler katacağını, okumadan önce ve sonrası şeklinde kıyas yaptığımızda aradaki farkın hissedilir derecede olması mühimdir. Bunun için seçici bir tavır içerisine girmek önemlidir. Şayet rastgele yahut yalnızca vakit geçirmek amaçlı okuma yaparsak bunun malayani bir eylem olabileceğini bilmemiz gerekir.
O halde nasıl okumalıyız? Nasıl ki üzerimize giyeceğimiz kıyafetleri, evimize aldığımız eşyaları özenle seçiyorsak okuduklarımız için de aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Çünkü fikir yapımıza, hayal dünyamıza, hayata bakış açımıza yön verir her bir kelam. Ayrıca zihin ve kalp pusulamızı doğru tutmamız gerekir. Bu da yüreğimizi ve zihnimizi tanımakla mümkündür. Bir tıkırdatsak gönül penceremizi. Bir baksak içerisinde ne var, ne yok. Ne eksik, ne gerekli. Aynı şekilde de bir bakınsak dimağımıza. Noksanlıklarımızın farkına varsak. Ruhumuzu da bir doyuruversek. Faydalı bilgi ruhumuzun aşı madem, bir sofra kursak. Doysak. Bir kitabın kapağını açmak demek yeni bir yaşama kucak açmak demek. Kollarımızdakine bakmalıyız bu ne diye. Yoksa kollarımız boş mu? Bir boşluğu mu kucaklıyoruz?
“Zihin arı,kitap çiçek,dış dünya kovan..” der Cemil Meriç. Bal elde etmek istiyorsak en güzel, en kıymetleri çiçekleri seçmemiz elzemdir. Özenle ve dikkatle. Dil, tarih ve kültür bilgisini aşılamalıyız zihnimize bol bol. Yapay çiçeklerden vazgeçip tabiata koşmalıyız var gücümüzle ve sormalıyız kendimize ‘hangi çiçek?’
Zehra Erdal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir