EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE AHLAK

1
1053

İnsanın doğuştan getirdiği yada sonradan kazandığı bir takım tutum ve davranışların tümüne Ahlak denir. Kişide huy olarak bilinen nitelik, iyi ve güzel olan niteliklerdir.
Eğitim ve öğretim denilince aklımıza ilk gelen şey okullar, medreseler vs. olsa da aslında eğitim daha dünyaya gelmeden anne karnında başlar. Elbette ki her doğan canlı kendi fıtratı üzere dünyaya gelir. Ancak aldığı eğitim ve öğretimle şekil alır. Bununla paralel olarak da dünya görüşü, felsefe-i görüşü ve sosyoloji konumu oluşur. Toplumsal düzenin sağlanması, birlik ve beraberliğimizin devamı ve oluşumu Ahlak sahibi olan insanlarla sağlanacaktır. Şöyle bir düşündüğümüzde Ahlak sahibi bireyler toplumda her daim kabul görmüş kendilerine sağlam zeminler oluşturmuşlardır. Demek ki bu tutum zaten insanoğlunun kendi yararına olacak bir gelişimdir.
Ahlak sahibi olabilmek insanları şeref ve yüksekliğe eriştirir. Bunun olabilmesi içinde belli bir çaba gerektirir. Önce anne karnı dedik, sonra aile ve devamında elbette ki okullar ve teslim ettiğimiz eğitimcilerimizdir. Din, inanç ve maneviyat kavramları okullarda sıkça anlatılmalı, bunun üzerinde önemle durulmalıdır. Bulunduğumuz zamana baktığımızda evet teknoloji bilim daha da ilerledi fakat gençlerimizin durumu içler acısı, maneviyattan çok uzak yetiştiriliyorlar. Bunun ceremesini toplum olarak hepimiz öderiz. O sebeple eğitim ve öğretimin temelinde önce ahlak olmalı sonrası muhakkak gelecektir.
Hepimiz yanlışa düşmeye müsaidiz. Çünkü kodlarımız böyle yaratılmış. Ancak bizi o yanlıştan çevirecek tek şey ahlaki değerlerimizdir. O nedenle o bağı iyi muhafaza etmeliyiz ki yanlışa düşmeden dönebilelim, daha büyük çıkmazlara girmeden… Öncelikler ve tercihler değiştikçe Ahlak zaafiyete uğrar. Bunların hepsi zincirleme devam eder ve böylece o bütünlüğü elde ederiz.
O bütünlüğü nasıl elde edebiliriz?
Dünyanın kuruluşundan bu zamana kadar gelen sürece baktığımızda bütün semavi dinlerde Ahlak üzerinde durulur. Çünkü yaradılış gereği bunu gerektirir. Ahlak aynı zamanda inançlarımızda da aynı doğrultuda gitmektedir. İslam ahlakı tam da bunu ifade buyurmaktadır. İnsanlar çoğu zaman bunun tartışmasını yapmış olsalar da kendileri de hep bir tezat içinde kalırlar.
İslam; kardeşliği, doğruluğu, dürüst olmayı, yardımlaşmayı, vefayı, dost olmayı, iyiliği emreder. Fırsatçılığı, yalanı, çalmayı, hainliği, kötülüğü yasaklar. Böylece iyiler ve kötüler daima çatışma halinde olurlar. İşte asıl olan kişinin yerini ve tarafını belirlemesidir. Nasıl bir toplum olmak istiyorsak o hal yol almalıyız. Çünkü Ahlak bir bütünlüktür. Eğitimiyle , öğretimiyle, yaşam biçimiyle, dünya ve hayata bakış açımızla olmazsa olmazımızdır.
Peki nasıl ahlaklı olunur?
Bunu önderimiz Kainatın Efendisi Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) den öğreniyoruz. Kendisi şöyle buyuruyor: “Ben güzel Ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” Bu hadis benim çocukluğumda yüreğime nakşettiğim, kulağıma küpe ettiğim bir ifadedir. Bunu ilk duyduğumda evet benim dünya görüşüm olmuştur. Kaçlı yaşlarda duydum bilemiyorum ancak çok küçük yaşlarda olduğumu hatırlıyorum. Demek ki çocuklukta nasıl biri olacağına karar vermek ailede başlıyor. O sebeple anne ve baba birinci eğitmen olarak planlarını ona göre yapmalı. Bizlere emanet olarak verilmiş çocuklarımızı bir altın maden gibi işlemeliyiz. Altın maden çocuklarımız onları işleyecek usta aile, ama asıl zanaat İslam dır ve İslam Ahlakıdır. İyiyi ve güzeli emreder, kötü ve çirkin olan tüm davranışları nehyeder.
Benim nacizane önerim çocuklarımız, kendimizde örnek olmakla beraber, önce İslam Ahlakı ile terbiye edilmeli, onlara anlatılmalı, öğretilmelidir. Temeller sağlam atılırsa toplumda düzen ona göre sağlam ve sarsılmaz olur. Din, inanç, vatan, millet, bayrak sevgisi aşılanmalı Ahlaki değerlerimiz daha da öne çıkarılmalıdır.
Yolumuz, rehberimiz kitabımızdır. Ahlak sahibi olmak saadet ve mutluluk yoludur. Bunu elde etmek kişiye bağlıdır. Tercih senin; iyi yada kötü olmak… Bu dünyada da ebedi hayatımızda da Ahlak sahibi erdemli insanlar huzuru elde edeceklerdir.
“Yaratılanı severim yaratandan ötürü.” ifadesi ile hayata sevgiyle başlayabiliriz. Sevgiyle kalın 🙂
Selam ve Dua ile
Emine GENÇ

1 YORUM

  1. Annecim dergiye yazdığından beri büyük bir zevkle takip ediyorum. Yazıların günden güne daha güzel oluyor okudukça bir sonrakini sabırsızlıkla bekliyorum, iyiki senin gibi bir Annem var çok seviyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here