Pts. Oca 20th, 2020

Fikri olan herkes için …

GİDİŞATIMIZ KUR’AN KERİM AMELİMİZ SÜNNET

3 min read

1/4
Ümmet bilinci olmak derdimiz,
Kimin ümmetiyiz
Kime kulluk vazifemiz, gayemiz, hatırlamalıyız, dertlenmeliyiz hakikati yönelmeliyiz ….
Bizler ne yapıyor, vakti nereye harcıyor, kime, kimlere özeniyor ve bu özendiğimiz ya da özendiğimiz nereye gidiyor hangi hal davranış bozukluklulara hal alıp almış başına gidiyor.
Cenab-ı Hak Kur’an Kerim de şöyle buyurur.
تَذْهَبُونَۜ فَاَيْنَ
Hâl böyle iken) nereye gidiyorsunuz? (TEKVİR SURESİ 81/26)
Bu ayetten anlaşılıyor Kur’an kerimden ne kadar uzaklaşıp uzaklaşmadığımız ve kendimizi muhasebe sorguya çekmeliyiz ve kendimize şu soru sorma adeti edinmeliyiz “Ben bugün Allah için ne yaptım” sorusunu hem aklen kalben ne diyoruz ve kalb-i alemimizi yoklayıp neyi yansıtıyoruz, rotamız nerden nereye yol alıyor ve isabet hangisinde!!!
Dünyalık mı yoksa,
Ahiret mi.
Sorgusunu iç alemimize soralım. Sormayı ihmal etmeyelim inşaAllah.
Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim de
لِّلْمُتَّقِينَ هُدًى فِيهِ رَيْبَ لاَ الْكِتَابُ ذَلِكَ
“O (Kur’an); onda asla şüphe yoktur. O müttakiller için (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir göstericidir. “ (EL- BAKARA 2/2)
Bu ayetten anlaşılıyor ki hidayet kaynağımız ve yaşam rehberimiz hem maddi manevi ruhumuz gıdası Kur’an-ı Kerim kardeşlerim bir düşünmeli gidişatımız kuran-ı kerim ve sünnet mi yoksa, delalet dünyalı çaba telaşına düşüyoruz ve Kur’an-ı Kerim ve sünnet yaşamaya ve
2/4
ne kadar hayatımız da dert yormalı fark etmeli ve diğer bir yandan, ise Mescid-i Aksay’ı dert edinmeliyiz. Ümmet bilinçli olabilmeyi ve nasipli bir ümmet olarak icraata geçip ve hayatımıza geçirmeliyiz. Çünkü dinimiz kaynağı ilki “Kur’an-ı Kerim” hayat rehberimiz olduğu gibi sünnette aynı nedendendir ve bizlere bırakılan en güzel amelle beraber emanettir.
Peygamber efendimiz (s.a.v) Hz. Muhammed veda hutbesin de;
“Size iki şey bırakıyorum. Bunlar sımsıkı sarıldığınız müddetçe asla dalalete düşmezsiniz: Allâh’ın kitâbı (Kur ‘anı Kerîm) ve Rasûlü’nün sünneti. “ (Muvatta2 Kader 3)
Sünnet; Peygamber efendimiz (s.a.v) Hz. Muhammed yaptığı güzel davranışlara denir.
* En çok Pazartesi ve Perşembeleri oruç tutardı. Neden böyle yaptığı Pazartesi ve Perşembe Allah’a sunulur. Sorulduğunda da şu cevabı verirdi: ” Ameller her pazartesi ve perşembe Allah’a ( c.c.) sunulur. Oruçlu iken amelimin Allah’a (c.c.) arz olunmasını severim. Her Müslüman affedilir. Ancak dargın olan kişi müstesna. Cenab-ı Hak meleklere onlar için “bunları geri bırakın” der.
* Ahlakı Kur’an’dı.
* Misvak kullanırdı
* Tebessüm etmeden kesinlikle konuşmazdı.
* Kahkaha ile gülmezdi.
Cenab-ı Hak Kur’an kerim bizlere ayetler de şöyle buyurmaktadır.
لَقَدْ كَانَ لَكُمْ ف۪ي رَسُولِ اللّٰهِ اُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَالْاٰخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَث۪يرًاۜ
(EL-AHZAP 33/21)
Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok anan kimseler için Rasûlullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir.
3/4
عَظ۪يمٍ خُلُقٍ لَعَلٰى وَاِنَّكَ
Ve muhakkak ki sen, gerçekten yüce bir ahlâk üzerindesin!
(EL-KALEM 68/4)
مَٓا اَفَٓاءَ اللّٰهُ عَلٰى رَسُولِه۪ مِنْ اَهْلِ الْقُرٰى فَلِلّٰهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبٰىوَالْيَتَامٰى وَالْمَسَاك۪ينِ وَابْنِ السَّب۪يلِۙ كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَالْاَغْنِيَٓاءِ مِنْكُمْۜ وَمَٓا اٰتٰيكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهٰيكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُواۚوَاتَّقُوا اللّٰهَۜ اِنَّ اللّٰهَ شَد۪يدُ الْعِقَابِۢ
Allah’ın, (fethedilen) memleketlerin ahalisinden savaşılmaksızın peygamberine kazandırdığı mallar; Allah’a, peygambere, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara aittir. O mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir servet (ve güç) hâline gelmesin diye (Allah böyle hükmetmiştir). Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah’ın azabı çetindir.
(EL-HAŞR 58/4)
وَمَنْ يُطِعِ اللّٰهَ وَالرَّسُولَ فَاُو۬لٰٓئِكَ مَعَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمَ اللّٰهُ عَلَيْهِمْ مِنَالنَّبِيّ۪نَ وَالصِّدّ۪يق۪ينَ وَالشُّهَدَٓاءِ وَالصَّالِح۪ينَۚ وَحَسُنَ اُو۬لٰٓئِكَ رَف۪يقًاۜ
Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, Sıddıklarla, şehitlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır.
(EN-NİSA 4-69)
4/4
Gidişatımız rotamız “Kur’an-ı Kerim” ve ahlakımız, hal davranışlarımız bunların hepsini kapsayan asıl adı üsve hasene peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ümmet, bilinciyle ve kulluk şuuruyla yaşayabilmek yaşamak niyetiyle inşaAllah
Vel hasıl kelam
Selametle, Allah emanet olun
Kübra Nur Dündar

Daha Fazlasını Göster

2 min read
1 min read

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir