İLK EĞİTİM OKULDA DEĞİL EVDE BAŞLAR

0
353

1/2
Her çocuğun kalbinde ve onu gibi olmak istediği zihninde oluşturduğu bir birey vardır oluşturduğu birey de anne ve babadır hatta ilk kullandığı cümle anne veya baba demesidir. Her çocuk belli yaşlarda kendisine kattığı ve öğrendiği gelişimler vardır örnek, soyut-somut nesne öğrenebilme ve onlara, el ile dokunup algılaması gelişmesi ve ayırt edebilme ve tanıyabilme özellikleri öğrenme duyguları ve kavram duygularının gelişiyor bu katkının gelişmesi sürecinde en mühim roller anne ve babaya aittir.
Roller, anne ve babaya aittir dedik! Nasıl mı?
Çocuğun gelişimin süreci önemli olduğu gibi dil gelişimi öğreneceği kavram bir söz bile önemli eğer anne hoş olmayan bir söz ile hitap ediyor ise çocukta hemen onu alır ve zihnine yerleşir aynı davranış bir baba için de geçerlidir, Bizler çocukların ve gençlerin yanında o kadar şey konuşup davranış sergiliyoruz ki onlar iyi bir davranış sanıp çevresinde, okulda, gittiği ye de bile söyleyebiliyor bunu nedeni ise , doğru bir şey sanıp söylemesi yani yanlışı doğruyu sanması.
Ve çocuklara yapma deyip onları yapay bir ortama hazırlaması oysa onları ileride bir yapay ortam yok kendilerinin ifade edecek ve onlara yapma dediklerimim beraber öğretmeliyiz eğer öğretemesek onlara hep hazır olan ortam olduklarına inanırlar. Bizlere anne ve babalara ve bir çok çocuk gelişim eğitimcilerine ve anne ve baba adaylarına ve sosyal hizmet bölüm adaylara yakınlık ve bağ kurun bir şefkat ve ilgi gösterin yapamasın demeyin yaparsınız beraber yapalım öğrenelim deyin.
Selam ve Dua ile ….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here