Çocuk Yetiştirme Sanatı

0
765

Çocuk, dünya döngüsünde başrol oyuncularından biri… En küçük devlet olan ‘’Aile’’nin biricik sanat eseri… Hakkıyla yetiştirildiyse topluma faydalı, önem verilmediyse sosyal çevreye ve dokuya zarar veren tehlike!
Ailenin çocuğa bakış açısı nedir? Nasıl olmalıdır? Kaç ebeveyn çocuğun ona niçin verildiğinin farkında? Nasıl eğitmesi lazım? Doğru metotlar nelerdir? Batı sistemi mi? Doğu eğitim metodu mu? Yoksa kendi geleceğinin sigortası mı? Sahi çocuk nasıl eğitilir? Çocuk nedir?
Gerçekte çocuk eğitiminde doğru bakış açısı nedir?
Çocuk, Allahu Teâlâ’nın anne babaya en kıymetli armağanıdır. Ailenin aynasıdır. Kültürünü, dinini, değerlerini yansıtan, kâh aileyi vezir, kâh rezil eden bir eser… Çocuk eğitimini bir bütün olarak düşünmek zorundayız. O, bir bireydir. Aklı, kalbi, ruhu, bedeni ile tam bir uyum ve denge ile yetiştirilmelidir. Kamil bireyler toplum düzeninin kalitesini artırır.
Aklı; Dini ve dünyevi ilimler ile zenginleştirilmeli, zekâ kapasitesi alabildiğince iki dünyasına faydalı eğitimler verilmelidir.
Kalbi; Allah, Peygamber, Vatan, aile, insan, hayvan, doğa sevgisiyle dolu olmalıdır. Duygularını kontrol etmesi öğretilmelidir.
Bedeni; Kollarına hat, ebru, kaligrafi, ahşap, v.s. nice yeteneğine uygun sanatların bir veya bir kaçının eğitimi yüklenmeli. Geçimini sağlayacak bir akademik ya da zanaat mesleği, dikişi, aşçılığı, temizliği öğreterek kendi ayakları üzerinde durması sağlanmalıdır…
İngilizce, Arapça, Osmanlı Türkçesi , Türkçe gibi geçmişi, geleceği ve küresel dünyaya ayak uydurabileceği diller öğretilmelidir.
Kulağına büyüklerin nasihat ve öğütlerinden manevi küpeler takmalıdır.
Boynuna bireysel kimliğini keşfettirecek; Hak, hukuk, adalet, sevgi, saygı, sorumluluk, doğruluk, dürüstlük, güven, özgüven, hoşgörü, alçakgönüllülük, kanaat, çalışkanlık, sabır v.s. gibi ‘’değerler’’ kolyesini takmalı ki doğru kararlar ile hayatına yön verebilsin.
Namusuna, iffetine erkek, kız ayrım gözetmeden özen göstermesi için ahlak eğitimi verilmelidir.
Ruhuna; İman, ibadetler, Salih amel nurları doldurup, aydınlık ve kâmil birer insan olmaları için manevi eğitim ve hallere alıştırılmalıdır…
Ve en önemlisi ‘’Edep Tacı’’nı başına taksın ki tüm belalardan emin olsunlar. Toplum görgü kurallarını ihlal etmeyerek toplumsal düzeni zedelemesinler. Misyon ve Vizyonları güçlü olsun. Hayırlı hedeflerine basamak basamak, insanlıklarını kaybetmeden yükselsinler. Ve bol bol halka hizmet ederek hayır duaları alsınlar.
Bu kalitede yetişen bir çocuk, ergen, genç nesil toplum düzeninin kalitesini artıracaktır.
Yük olan değil, yük çeken
Yıkan değil, tamir eden
Asalak değil, çalışkan
Kibirli değil mütevazi
Fevri değil itidalli
Ailesine, vatanına, milletine faydalı, anne babasına sadaka-i cariye olacak kıyamete dek kapanmayan bir hazine olacaktır. Günümüzde sadece sınav, ders, ders diye tek bir bölüme odaklanmış nesiller büyük ruhsal buhran içindeler. Çocuklara dengeyi öğretmek ve yaşatmak bizim vazifemiz…
Eğitimiyle, kariyeriyle, aile bağları, ev düzenine önem veren, sağlığını ihmal etmeyen, sporunu devam ettiren, sosyal ilişkileri sağlıklı ve güçlü, parasının hesabını tutan, elinin emeğini helalinden kazanan, gönlü sevgi dolu, sanatla uğraşıp negatif ve pozitif enerjilerini dengeleyen, dinlenmesini ve ahlaka uygun eğlenmesini bilen, ibadetlerini ve maneviyatını aksatmayan topluma faydalı cevherler yetiştirmeliyiz. Bunun için önce anne babaların eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi şarttır.
Saygı ve Hürmetlerimle
Mihrican Ulupınar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here