ÇOCUK EĞİTİMİ EKSENİNDE TOPLUMSAL DÜZEN

0
849

Çocuklarımız dünya nimetlerinden olup bizlere bahşedilmiş en kutsal emanetlerdir. Kıymetlerine paha biçilemez değerlerimizdir. Bir çocuk bir dünya demektir. Farklı karakterler, farklı ifadeler bizlere ayrı ayrı dünyaların kapılarını açarlar. Bizlerde onlardan çok şey öğrenebiliriz. Çünkü her bir çocuk, her bir insan, her bir canlı apayrı mucize eseridir. Hiç yoktan var olmak o canlının kıymet vari olmasına önemli bir sebeptir.
Toplumun yapı taşlarını oluşturmak aile olmakla başlar. Büyük bir sorumluluk ve önemli bir vazife gerektirir. Çocuk yetiştirmek büyük bir özveri demektir. “Çocuk bir ailenin aynasıdır.” sözü ile başlayacak olursak çocuk sahibi olduktan sonra yaşam şeklimizin daha kaliteli olması gerekir. Kalite nedir? Kalite elbette herkese göre değişir. Başka şekillerde ifade edilebilir. Fikirler sunulabilir, örnekler çoğaltılabilir. İyi ve kaliteli bir insan yetiştirmek gayesi ile mücadeleye gireriz.Çünkü biliriz ki geleceğimiz, vatanımız ve canımız onlara emanet olacaktır. Sağlıklı bir toplum sağlıklı ailelerden oluşur. Bir toplumdaki düzeni ancak akıllı, bilgili, adalet sahibi, karakteri sağlam olan bireyler sağlayacaktır. Toplumdaki düzeni bizlerin yetiştireceği çocuklar belirler. Bunun yolu da ahlaki kuralları kavramakla başlar.
Sevgili Peygamberimiz(s.a.v) buyuruyor ki;
“Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.”
İnsanı insan yapan güzel ahlaktır. Güzel ahlak denilince kulağa nasıl da hoş geliyor değil mi? Bir de bunun karşıtı olan kötü ahlak var ki işte korunmamız gereken budur. Günümüzde duyarlı olan insan bunun ayrımını zaten yapabilir. İnsanları ağlatan, gözyaşına sebep olan, psikolojisini bozan, üzülmesine sebep olan şeylere bir bakınız. Onlar yaratılışa ters olan şeylerdir ve kişiyi son derece üzer. Mesela yalan, haset, iftira, kin, şiddet, haksızlık vs… Bunlar hangi insanı mutlu eder hangi düzeni korur? Ya da yardımlaşmak, korumak, güler yüzlü olmak, selam vermek, hal hatrını sormak, hüsnü-zanda bulunmak, ziyaret etmek vs. İşte bütün bunları öğreten bizim dinimizdir. Bizi bize anlatır, öğretir, seçim ve tercihi bizlere bırakır. Bizden olacak nesilleri de ona göre yetiştirmemizi emreder. Bir tarafını donanımlı yapıp diğer tarafı boş bırakılmamalıdır.
Bir kuşun uçabilmesi için iki kanadı da sağlam olmalıdır. İki kanattan birisi pozitif ilimleri diğeri ise ahlak ve din eğitimlerini temsil eder. İkisi de birbirine bağlı tamamlayıcı unsurlardır. Bir tarafı akıl ve zekayı besler, bir tarafı kalbi besler. Bu sistem tam anlamıyla her alanda düzeni koruma mekanizmasını oluşturur. Gelecekte nasıl bir toplum görmeyi arz ediyorsak çocuklarımızı ona göre yetiştirmeliyiz. En akıllıca iş çocuklarımıza yapacağımız yatırım olacaktır. Din ekseninden uzak olan millet hiçbir zaman tam anlamıyla huzura ulaşamaz. Ahlaki anlamda çöküntü görülür ve sosyopsikolojik sıkıntılar baş gösterebilir.
Her şeyden önce dinimiz kardeş olma konusunda bizi uyarıyor. Din, dil, ırk ayırmadan bütün müminlere kardeş olmayı emrediyor. Böylesine önem arz eden bu uyarıyı dikkate almamız gerekiyor. Hepimizin üzerinde haklarımızın olduğunu ifade ediyor. O sebeple çocuklarımıza vereceğimiz terbiyede bunu en ön sıralara koymalıyız ki gönüllerine sevgi tohumunu ekmiş olalım.
Medeniyetimizin istikrarını, toplumun düzenini bizlerin yetiştireceği çocuklar sürdürecek. Daha ileriye, daha iyisine, daha güzeline onlar götüreceklerdir. Her daim geçmişimizden dersler, örnekler vermek, ecdadımızı anlatmak çocuklarımızın ufkunun açılmasına vesile olacaktır. Geçmişini bilmeyenin gelecekten haberi olamaz. Düzenli bir toplum sağlıklı bireyler her zaman bir milletin bekası demektir.
İki cihanda da kazananlardan olmak temennisi ile.
Selam ve Dua ile
Emine GENÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here