Cum. Nis 10th, 2020

Fikri olan herkes için …

Hayırlı Olsun…

3 min read

Ülkemizde 24 Haziran tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin sonuçlarının şimdiden ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.
Ey Allah’a ve dinine, gönderdiği Peygamber sav, kitabı ve emirlerine uyan; ‘Türk, Kürd, Arap, Laz, Çerkez, Gürcü, Çepni, Boşnak ve diğer milletler’ sizler inandığınız müddetçe kardeşsiniz. Seçimler sizleri birbirine düşman etmemeli. Kardeşlik, güzellik, iyilik ve adalet kazanacaktır sizler birbirinizi sevip birbirinize saygı duydukça. Eğer sizler birbirinizi sevmez ve düşmanlık beslerseniz Suriye, Irak misali devletsiz kalan mülteciler durumuna düşersiniz Allah muhafaza.
Seçimler dünya tarihinde her zaman büyük bir önem arz etmiştir. Hem yapıldığı ülke içinde hem de komşuları tarafından. Çünkü seçimi kazanıp iktidar olacak kişinin nasıl olacağını seçen ülke dahil olmak üzere herkes merakla bekler. Ama seçimlerin en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktası rekabet açısından güzel ve birleştirici bir dil kullanılması.
Ülkemiz siyasi parti genel başkanları dahil olmak üzere tüm parti mensuplarının kapsayıcı, kucaklayıcı ve kırmayan bir dil kullanması seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra ki hayat için en önemli durumdur. Zira ülke içinde seçime giren partiler ve o partilerin mensubu birbirinin düşmanı değil dinen, millet olarak kardeş olup en önemlisi de aynı ülkenin vatandaşları olması hasebiyle birbirlerine düşmansı tavırlar sergilemek yerine kardeşlik hukukunu en güçlü şekilde yaşatmaları gerekir. Seçimler esnasında herkes ülkesinin en iyi yerlere gelmesi için çalışır ve politika geliştirir. Kimse eğer içinde bir art niyet yoksa kendi devletinin ve halkının kötülüğünü istemez. Bunları bilerek çalışma yapmak gerekmektedir.
Ama üzülerek belirtmek gerekir ki parti genel başkanları dahil olmak üzere neredeyse tüm partiler diğer partilerin mensuplarını inciten hatta çoğu zaman kıran paylaşım ve davranışlarda bulunmaktadırlar. Evet bir seçim çalışmasının sonuna geldik. Bu seçimler önemliydi çünkü hem ülke içinde hem de dışında gözleri ve kulakları bu seçimde olan onlarca dost ve düşman ülke var. Seçim kazananı ve kaybedeni olmaması için kararlarımızı buna göre verebilmek için en büyük oyu kendi kardeşliğimizden ve ahlakımızdan yana kullanıp kimseyi ötekileştirmeden düşmanca tavır sergilemeden yapmamız gerekiyordu. Fakat üzülerek söylemek istiyorum ki bu seçimde maalesef en güzel hasletlerimizi katlettik. Bundan sonrası için kardeşlik ve adalet hukuku içinde yaşamak için en başta kırdığımız diğer parti mensuplarından başlayarak helallik alıp kardeşlik hukukumuzu en iyi şekilde yaşatmak için bir adım atmalıyız. Aksi durumda seçimi kazanan kim veya parti olursa olsun halk olarak kaybetmiş oluruz.
Evet, seçim günü gelip oy kullanacağımız vakit muhakkak herkes kendi fikri ve ideolojisi çerçevesinde oy verecektir. Kardeşlik hukukuna, adalete, İslam’a, insanlığa, ülkeye hizmet edecek kimse herkes kendi kararları doğrultusunda oyunu kullanacaktır. Seçim sonuçlarının ne olduğuna bakmaksızın hepimizin kardeş olduğu gerçeğini unutmadan kardeşliğin kazanması için elimizden geleni yapmalıyız. Seçimleri kazanan parti ve liderler ne olursa her şeyi yerli yerince yapamayacak oldukları için bizlere yani vatandaşlara ve topluma çok iş düşmekte. Öncelikle ‘kardeşlik hukukunu’ güçlendirmek gerekiyor. Ardından ülkemizin ve milletimizin kalkınması için can-u gönülden gayret etmek gerekiyor.
Ülke Türk’üyle Kürd’üyle, Arap’ıyla Çerkez’iyle, Sünni ve Şii olmakla beraber diğer halkların ve inançların mensupları olanların yaşadığı vatandır. Herkesin bunu göz önünde bulundurup yaşaması ve hareket etmesi ülkeye kazandırıp düşmana kaybettirecektir.
Kim kazanırsa kazansın seçimlerin sonucu ülkemize hayırlı olsun.
Allah –u Teala seçilen Cumhurbaşkanı’mızı bizlere hayırlı eylesin.
Bizlere de mânevî büyüklerimizin söyledikleri doğrultusunda hareket etmek düşer.
Dua ve hürmetle…
Muhittin Uymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırdıkların