TAHAMMÜL VE EMPATİ

0
458

İnsanlar toplum içerisinde kabul görür davranışlar sergiler ya da bunun için çaba sarf eder, toplumun ahlak kurallarına uygun davranmaya çalışır . Bazıları bunu insan olmanın gereği görürken diğer bazıları da yalnızca ayıplanma yaptırımından kaçınmak için görgü kurallarına uygun davranır. Ufak kıvılcımlar insanın kişiliğinin ortaya çıkmasında, insanın içerisindeki ateşin tutuşmasında etkili olur.
Ayrı birer dünya olan insanlar ahlaki seviyeleriyle,kültürel durumlarıyla, ailenin yetiştirme tarzıyla ve hatta eğitim seviyeleriyle doğru orantılı davranışlar sergilerler. Trafikte ufak bir sürtüşmede olgun bir insan ılımlı,sakin ve yapıcı davranırken cahil ve kaba insanlar yıkıcı,kavgacı ve serttir.Daha birçok zorlayıcı durum ve olay örnek gösterilebilir. Bazen eğitimsiz cahil bir insan da olumlu davranışlar sergileyebilir. Bu tamamen onun kişilik yapısıyla ilgilidir. İstisna örnekler yerleşik kanıyı değiştirmez.
Bir insan her şeyden önce insan olduğu için başkasının kişiliğine, vücut bütünlüğüne, fiziksel ya da psikolojik bir şiddet uygulamamalıdır. Empati yetimizi geliştirmiyoruz. Ufak olumsuzluklarda kavga etmek için çözüm değil bahaneler üretiyoruz. Tahammülümüz yok. Sabrımız tükenmiş. Anlayış ve hoşgörü oldukça yabancı olduğumuz kavramlar. Karşımızdakini kendimiz gibi görmeli, kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyleri de başkasına yapmamalıyız.
Evde doğası gereği merakla soru soran çocuğumuza,apartmanda balkonumuza kırıntı düşüren komşumuza, iş yerinde fikrimizin örtüşmediği iş arkadaşımıza, aynı görüşü benimsemediğimiz siyasi partilere, bizimle aynı takımı tutmayan taraftarlara tahammülümüz de yok. Çoğumuz saldırı ve şiddete meyilliyiz. Yapmak, konuşarak anlaşmak yerine dövüşerek çözüme ulaşmayı tercih ediyoruz. İnsanların fikirlerine saygı duyamıyoruz.
Dil, din, renk, cinsiyet ne olursa olsun insan, önce insan olduğu için önemlidir. Olaylar karşısında bizim takındığımız tavır da bizim insanlığımızın göstergesidir. Ilımlı olalım, kitaplar okuyalım, empati duygumuzu geliştirelim, az konuşup çok dinleyelim…. Bakalım o zaman neleri değiştiriyor, hayata bakmamızı sağlayan kör pencereleri nasıl da ışığa kavuşturuyoruz.
Ayşe Demirel Uyandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here