Cts. Haz 6th, 2020

Fikri olan herkes için …

Nefsi Terbiye Ramazan

3 min read

Gönlüme surur geldi, ruhuma bahar
Aklıma yol oldu kalbime zişan
Hoşgeldin Ya Şehre Ramazan
Evet, şehrimize, evimize, gönlümüze nur doldu. 11 ayın sultanı geldi. Baharımıza rahmet indi. Neden mi? Cennet kapıları açıldı, cehennem kapıları kapandı, şeytanlar bağlandı, maneviyatımız coştu çağlayan ırmaklar misali.
Ramazan ayı bereketi ile muhabbeti ile içimizi bayram yerine çevirdi. Ruhumuz adeta yükseldi yükseldi arş-ı alayı seyre çıkardı bizi. Gecesi ayrı güzel gündüzü ayrı. Zamana meydan okurmuşçasına karlı bir alışverişin peşine düştük.Nasıl da bizi bize hatırlattı. Sabrı cemili, zamanı, acziyetimizi, var oluş gayemizi, insanlığımızı. Çağın hızına kaptırmış giderken kendimizi bize bir nefes aldırdı. Herşeyi yeniden gözden geçirmemize vesile oldu. Dur dedi Ey nefsim biraz dur. Yokla nefsini anla tanı kendini. Yaşam şeklini, tarzını, halini bir daha düşün. Düşündük göz pınarlarımıza yol oldu, içimize hal oldu. Olsun, olsun ki tövbemize vesile olsun, içimizi ruhumuzu temizlesin. Bütün kirlerimizden arınabilelim. Bu aya ulaşabilmenin hazzını iliklerimize kadar hissedebilelim.
Şairin de dediği gibi;
Ey Oruç tut beni
Tut elimden sonsuz kudret elinle
Beni hiçliğe düşmekten alıkoy
Unutulmuşluktan uzak eyle beni
Varlığına komşu eyle beni
Ben acizim dayanağım sensin
Fakirim ben, sığınağım sensin…
İşte böyle teslimiyetin adıdır Ramazan.
Daha gelmesi ile içimizi onarmaya başladı bile. Herkesin kendi kabuğuna çekildiği, ilişkilerin bozulduğu, bir ceviz kabuğunu doldurmayacak mevzulardan küskünlüklerin yaşandığı, akrabalık, kardeşlik, komşuluk şuurunu kaybetmeye başladığımız bu zamanda ilaç gibi geldi Ramazan-ı Şerif. Sihirli bir el gibi tatlı meltemini estirdi üzerimizde. Birlik ve beraberliğin, ailenin ve yardımlaşmanın olmazsa olmazımız olduğu gerçeğini bir kez daha seriyor gözlerimizin önüne.
Kainatın Efendisi Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor;
“Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa ben oruçluyum desin.”
Oruç kalkandır ifadesi nasıl da bizi sarıp sarmalıyor, bizi kendimize güçlü kılıyor, bütün kötülüklerden koruyor ve muhafaza ediyor. Hiç orucu tutanla tutmayan bir olur mu? Zaruri bir durum olmadıkça orucunu tutamayanlar nasıl da büyük ziyandadırlar.
İşte Ramazan ayında başladığımız bu yolculuk, kutsal ve paha biçilmez kıymet vari olmuştur. Okunan hatimler, semaya açılan eller, yapılan dualar çıkar semavata da rahmet olur saçılır üzerimize sağnak sağnak. Her saniyesi kıymetli olan bu zaman dilimini en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Takvalığı ilmek ilmek işlemek gerekir ruhumuza. Çünkü Ramazan ayının ve orucun değeri Rabbimizin katındadır.
Tuttuğumuz oruç nefsimizi terbiye etmeli, ruhumuzu feyzlendirebilmeli, ilim irfan gibi duyguları hissettirebilmelidir. Öte yandan yüce yaratıcı bu görevini yerine getiren kimsenin nefsini temize çıkartacak yani onu felaha ulaştıracaktır. İşte bir nevi Ramazan ayı ve oruç sosyal ve psikolojik olarak da dengeyi ve düzeni sağlayacaktır. Bu ayda daha duyarlı olmalıyız. Etrafımızda kimler var, nelere ihtiyaçları var ve ben ne yapabilirim deyip bu mübarek ayın şuurunu taa içimizde hissetmeli, sorumlu olduğumuzu düşünmeli ve hayır işlerinde yarışmalıyız. Elbette sonrası her iki cihanda da bayram inşallah…
Bayramların bayram olduğu sevincini yaşayabilmek için birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeliyiz.
Bizler yapıcı olmalıyız, yıkıcı değil.
Bizler bütün olmalıyız, ayrıştırıcı değil.
Her nerede mümin kardeşim sıkıntı çekiyorsa ben de orada olmalıyım, gücümün yettiği miktarınca. Zekatımla, sadakamla, yaptığım yardımlarla ve dualarımla. İşte o zaman bayramlar bayram ola inşaAllah. Daha nice mübarek aylar ve bayramlar yaşamak temennisiyle.
Selam ve Dua ile
Emine Genç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir