DURALIM

0
328

Değerli okur,
Bu yazıyı her nerede okuyorsan,her şeyi bırakıp bir dur. Hayat büyük bir koşturmaca. Oradan oraya koşuyorsun ve bazen bu koşturmacada kendini kaybediyorsun. O yüzden artık bir dur,biraz düşün. Ne yapıyorsun ve bu yaptıkların aslında yapmak istediğin şeyler mi? Hiç yaptıklarını sorguladın mı? Elbette sorgulamışsındır. Çoğunlukla gece,karanlık çökünce sorgulamalar artar. Tabi ki burada boş bir sorgulamadan değil,dolu ve idrakine varılan bir sorgulamadan bahsediyorum. Şimdi derin bir nefes al ve kafandaki bütün dert,tasayı at. Hiç olmazsa birkaç dakika. İnan iyi gelecek.
Her sabah erkenden kalkıp gideceğin yere gidiyorsun. Uykulu gözlerle yollara düşüyorsun. Gittiğin yerde çalıştığın,öğrenim gördüğün ve her ne yapıyorsan yaptığın yerde tüm gün çabalayıp,didiniyorsun. Gün içinde çok yorulduğun için yine yorgun ve uykulu bir şekilde evinin yolunu tutuyorsun. Biliyorsun ki evde de seni yeni iş ve sorumluluklar bekliyor. Bir dakika bir dakika. Kemal Sayar’ın da dediği gibi ‘yavaşla,bu dünyadan bir defa geçeceksin’.
Peki şimdi en başa dönelim. Tüm bu yorgunluğuna değiyor mu? Asıl amacını mı gerçekleştiriyorsun? Amaçtan kastım hedef. Hedeften kastım ise geçici değil baki olan ve dünyaya geliş amacına ulaşma hedefi. Yapmakta olduğun şeylerle bu baki ve büyük hedefe mi yürüyorsun? Yoksa sadece maddeci bir dünyada hayatta kalmak,iyi bir yaşam sürmek ve iyi bir maddi gelir mi oldu hedeflerin? Vicdan yanılmaz bir yargıçtır. O yüzden kendine karşı samimi ol ve sor vicdanına. Hedefe giden yolda mısın yoksa karmaşık yollarda çıkmaz sokaklara mı girdin kendini kandırarak?
Velev ki gerçekten baki hedefte yürüyorsun. O zaman bunu hayatı severek yaşamaya,yapmaya gayret et. Yani günü yorgun ve uykulu gözlerle değil,yorgun da olsa hedefi sayesinde ayakta dimdik ve hayat dolu karşıla. Evet yorgun ve uykusuzsun. Ama bil ki bu yorgunluk ve uykusuzlukların hiçbirini hatırlamayacaksın. Yani çektiğin acı ve bitkinlik o ana ait. Ama kalkıp hedefine giden yolda yürürken,hatta koşarken yaptığın şeyler ileriye ve hatta en ileri olan baki hayatına o kadar büyük katkılar sağlıyor ki. Evet bu katkıları bu dünyada her zaman fark edemeyebilirsin. Ama sen bunları ileride açmak üzere yaptığın büyük hediye paketleri gibi düşün. Kendine hazırladığın,senin mutluluğuna sebebiyet veren hediye paketleri. Ama inan,gerçekten inan,tüm bu sıkıntılar geçince sadece yaptığın iyi işler kalacak ardında ve ‘iyi ki’ diyeceksin.
Hiçbir zaman hiçbir şey için geç değil. Bunu sakın unutma. Belki bu yazıdan sonra idrakine varacaksın yaptıklarının ve sorgulayacaksın kendini. Belki de daha sonra idrak edeceksin. Ama inanıyorum ki mutlaka bir gün anlayacaksın. Bu hayata yorulmaya geldiğimizi ve asıl hayatımız için yatırım yapmaya geldiğini. En kısa zamanda idrakine varmamız ümidiyle.
Habibe Nur Erdem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here