Cts. Haz 6th, 2020

Fikri olan herkes için …

Sıla-i Rahim

2 min read

Günümüzün eksikliği ve çok az olan, sadece bayramdan bayrama yapılan akraba ziyaretleri. Bunları kapsayan ana başlığımız ise “Sıla-İ Rahim” (Akraba bağlarını kuvvetlendirmek ve devam ettirmektir)
Cenabı Hak Kur’an-ı Kerim de şöyle buyurur
Kendisi adına birbirinizden (haklarınızı) talep ettiğiniz Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının
(en-Nisâ 4/1)
Akrabalıkta hal, hatır sormak bile bağların kuvvetlenmesi ve iletişimin daha çok artması ve kardeşliğin daim olması semboldür. Hani deriz ya misafir bolluktur, berekettir işte akrabalıkta ta öyledir. Yine bilindik bir söz “Komşu komşu külüne muhtaçtır “akrabalıkta bu ifadeyi benzetme yapabiliriz nasıl mı? yardım etmek derdine, sıkıntısına hem maddi hem maneviyat olarak, yardım edebilmek ve onu zor anlarında bile yanında olmaktır.
Hadis-i Şerifte;
“Rızkının çoğalmasını, ömrünü uzatmasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin.” “
(Buhari, Edep,12)
Karşı taraf ne kadar kötü davranırsan davransın bizler iyilik karşılayan ve iyilikle cevap veren hal ile örnek olan olalım olmaya gayret edelim çok mu, zorlandık aklımıza Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v gelsin çünkü akrabaları hem kötü ve zulüm etti ve bizim Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hep saygıyla, şefkatiyle, lisan yumuşak, anlayışlı, iyilikle cevap verdi iyilikle karşılık verdi sonrası ise hal ile cömerdiyle yardım etmeye ve yardım eli uzattı. Yani bizlerde Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Akraba bağlarını davranışları örnek alıp uygulamalıyız, uygulamaya gayret etmeliyiz.
Şimdi diyeceksiniz ki nerde böyle akrabalıklar kaldı mı dediğiniz duyar gibiyim….
Evet kalmadı ya da kaldı ama bizler karakterimiz, doğruluğumuzdan, saygınlığımızdan, merhamet duygumuzdan anlayış, dinleme, yardım etmek gibi vs. değerlerimizden kaçınmayalım ve taviz vermeyelim akrabalar arasında uygun olamayan davranışlar mı var güzel dille öfkemize yenilmeyelim kontrol etmesini sağlayalım inşaAllah
Rabbim hepimizi hayırlı ümmet, layık olabilmeği ve sıla-i rahim akrabalık bağlarını kuvvetlendirmeyi muhabbetliği kardeşliğimizi daim etsin, inşaAllah
Ecmain dua ile Allah Emanet olun

Kübra Nur Dündar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir