Per. Nis 9th, 2020

Fikri olan herkes için …

İNSAN OLABİLMEK

3 min read

Hiçbir kuralın olmadığı, herkesin istediği şeyi istediği zamanda yaptığı bir dünya hayal edin. ”Ah keşke ne güzel olur ” demeden önce sizin gibi tüm insanların da istediği her şeyi yapabileceğini aklınıza getirin ve tekrar bir düşünün.
1979 yılında performans sanatçısı Marina Abramovic ‘Rhythm 0’ adını verdiği bir performans sergiler. Sanatçının gösteride yaptığı tek şey; olduğu yerde hareketsiz ve tepkisiz durmaktır. Gösteriyi izlemeye gelen izleyiciler için de bir masaya bıçaktan kaleme kadar çeşitli materyaller bırakılır. Başlangıçta izleyiciler sanatçıya çok kibar davranırlar. Eline çiçek verenler, saçını okşayanlar vardır. İlerleyen saatlerde izleyicilerden birinin sanatçıya hafif bir tokat atmasıyla işler değişmeye başlar. Yaptıklarının karşılığında hiç bir tepki görmediklerini fark eden insanlar şiddetin dozunu giderek arttırırlar. Sanatçının üzerindeki elbiseleri çıkartırlar, cinsel taciz başlar ve hatta bıçakla bedenini çizmeye, belli belirsiz kesikler atmaya kadar gider.
İşte insanın hiçbir kural olmadığında varabileceği nokta. Ne kadar korkutucu ve ne kadar gerçek! O halde ilk olarak toplum içinde diğer insanlarla birlikte yaşayabilmemiz için ahlak kuralları olmak zorunda. Ama asıl daha önemlisi; insanın kendisiyle yaşayabilmesi için, kendi sınırlarını belirlemesi için ahlak kuralları olmak zorunda.
Kuran-ı Kerim Secde Suresi 9. ayet şöyle der : ”Yarattığı her şeyi güzel yaratan, insanı başlangıçta çamurdan yaratan, sonra onun soyunu bayağı bir suyun özünden yapan, sonra onu şekillendirip ruhundan ona üfleyen Allah’tır. ” (Bekir Sadak 32/Secde 9) Allah’ın (C.C.) ruhuyla can bulan insan ‘güzel’ yaratılmıştır. Ayetin devamında ”Buna rağmen ne kadar az şükrediyorsunuz” diyor Allah (C.C.). İşiten, duyan kulağın şükrü hayrı duymak; gören gözün şükrü hayra bakmak, hayır görmek; yiyen ağzın şükrü hayır konuşmaktır. İnsan ancak bu şükrü ölçüsünde insan olur. Evet, bizi hayvanlardan ayıran en önemli özelliğimiz aklımızdır, düşünebilmemizdir. Peki ya bugün ufacık çocukları istismar edenler, maddi kazanç uğruna insanlar arasına nifak sokanlar, kendi çıkarları için insan sağlığını hiçe sayanlar ve maalesef ki daha niceleri… Onlar ne kadar insan ya da onlar akılsız mı? Hayır! İnsanı hayvandan ayıran en önemli özelliği düşünebilmesinin yanında ahlakıdır.
Ahlak bir insandaki iyi ve güzel olan niteliklerdir. Tin Suresi 4. ayet şöyledir : ”Gerçekten biz insanı en güzel bir surette yarattık.” Ve Peygamber Efendimiz (SAV) de ”Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” (Muvatta, Hüsnül-Halk, 8; Müsned 2/381) diyor. En güzel surette yaratılan insan Peygamber Efendimiz’in ahlakı ile tamamlanabilir, manevi huzura erebilir. İnsanı yaratan Allah (C.C.) kendi yarattığı makineyi en iyi bilendir. Hem bedensel, hem ruhsal hem de toplumsal sağlığı ve huzuru korumak, tamamlanabilmek ve ‘iç huzur’ için yapmamız gereken O’nun buyruklarını okumak, dinlemek ve uygulamaktır.
Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuş: Şu altı şeyi yapanın cennete girmesine kefilim. Konuşunca doğruyu söyleyen, verdiği sözü yerine getiren, emanete riayet eden, namusunu koruyan, gözlerini haramdan sakınan, ellerini kötülükten çeken. (İ. Ahmed) İslamiyet’in güzelliğine bakar mısınız? Bu dünyadaki kendi manevi huzurun ve mutluluğun için formülleri vermiş bir de üzerine ahirette cennetle ödüllendirmiş.
Başını yastığa koyduğunda, vicdanınla baş başa kaldığında huzurla kapatabiliyorsan gözlerini dünyanın en zengin insanı sensin. Ne demiş düşünür : ” Huzuru başka yerde arama. Huzur, seccade ile alnın arasında. Git ve de ki; Rabbim ben geldim huzuruna!”
Rabbim her gece gönül ferahlığıyla vicdanımızla yüzleşmemiz için kuvvet ve irade versin. Rabbim ahlaksızlığı; vicdanımızı rahatsız etmeyecek kadar normalleştirmekten korusun. Rabbim bize insan olmayı ve insanca yaşamayı nasip etsin.
Çabamız tamamlanmaya, çabamız tamamlanan insan olmaya. İnşallah…
Şule GÖMLEKSİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırdıkların