Pts. Oca 20th, 2020

Fikri olan herkes için …

ONLAR GELECEĞİMİZ

2 min read

Hz. Peygamber(sav)Gençliğe Verdiği Önem:
“Çocuk ve genç, bir toplumun geleceğidir.”
Her toplum, kendi geleceğini garanti altına alacak, kendi değerlerini yükseltip, geliştirecek fertler yetiştirmeyi hedef edinir. Yeni yetiştirilen nesiller ruh ve bedence sağlıklı, güçlü ve dinamik bir kişilik geliştirdikleri ölçüde, toplum da güç ve kuvvet kazanacaktır. Ayrıca, gençlerin eğitimine ve öğretimine çağın gelişen şartlarını da göz önünde bulundurarak önem veren milletler, daima yükselmişler ve dünya da söz sahibi olmuşlardır. Bizler mi şanslıydık yoksa, bizler nasıl yetiştirildik diye mi sorgulamalıyız. Bizim için iyi hatırladıklarımızı, çocuklarımız için yapmayı, kötü olanları da yapmamaya çalışmakla başlayabiliriz.
Sus konuşma, sen anlamazsın,oturma,kalkma,bakma,dokunma bu tür klişeleşmiş sözlerle önlerine çıkarsak ne ekersek onu biçmek kaçınılmaz sonuçlar doğurur. Dışarı da verilen değer, kalite önem daha tatlı gelir elbette. Başka yollar da ararlar mutluluğu. Hatayı başkalarında aramak yerine kendimize bakmak yeter de artar bile.
Bana’ necilik,bencillik mi olmuş hayat. Varlık içinde yokluk, yokluk içinde varlık mıydı? Mutluluğu nerde arıyordu gençlik.
“Maddiyatla eşleştirilmemeli değerler. Neyin eksik ki olmamalı sevgiler. Yediğin önünde yemediğin arkanda nankör olma. Senin gibi rahatı var mı bak bir etrafına.”
Bunlarla mı onların geleceğini sağlayıp, sağlıklı birer birey olarak yetiştirebilecek miyiz? Sevgi vermek, değer vermek ne ile ölçülebilirdi.
HZ.EBUBEKİR (ra) olacak,bütün varlığa,insanlığa kol kanat gerecek,”cehennemi öyle daralt ki Ya Rab,başka kimseyi almasın”diyecek yüce gönüllü gençlik.
HZ.ÖMER(ra) olacak, zifiri karanlıkta kapkaranlık bir kayada haksızlığa uğrayan kara bir karıncanın hakkını arayacak gençlik…
HZ.OSMAN (ra) olacak, iki yanında nur olacak, hayâsı insanlara. İnsanlığını hatırlatacak nümün-i imtihan olacak bir gençlik…
HZ.ALİ (ra) olacak, müşriklerin öldürmek için karar verdikleri Efendimiz ‘in (sav) yatağına girecek kadar Peygamber(sav)sevgisi sınır tanımayan bir gençlik…
Nurhayat BAŞBUĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir