ÇAĞIN TUTSAKLIĞI -ÖZGÜRLÜK-

0
424

Bugün sizlerle buluşuyor olmanın heyecanı içindeyiz sevgili dostlar. Bu heyecanımızı, günlük olarak kullandığımız bir kuş adının bildiğimizden çok da farklı olan hikâyesiyle taçlandıracağız.
Özgürlük neydi?
İngilizce; franch ise; ruhsat, izin, ayrıcalık
Fransızca; liberal; cömert, özgürlükçü
Bizde de sınır ve kural tanımamak, sorumsuzluk, istediğimi yaparım kimse karışamaz anlamlarında kullanılan başına buyrukluk vb. olarak anlaşılıyor. Hâlbuki birey ne kadar kural tanımazsa başkalarının sınırlarını ihlal eder. Mesela yüksek sesle müzik dinlerim bana kimse karışamaz diyen biri, müziğin yüksek sesinden hoşlanmayan başka birini rahatsız etmiş olur.
Geçen gün otobüsteyim. Genç çocuk, kulaklığı takılı cep telefonu elinde orta kapının yanında, arkasını tutunma yerine yaslamış şekilde duruyordu. Hemen arkasındaki koltukta, cam kenarında oturan ağzında koruyucu bandı olan orta yaşlı adam da söyleniyordu; Evladım kapat şu telefonunu! Pil var bende, pil zarar görüyor!…
Otobüstekiler; kendi halinde sakin görülen, uyarıdan hemen sonra mahcup bir şekilde telefonunu kapatan çocuğa baktı. Sonra da ona adeta çıkışan adama baktı. Kimse bir şey diyemedi. Otobüsün içi sessizleşti. Bu sessizlik huzur veren sessizliğe benzemiyordu. Çocuk taşkın değildi. Adamın söylemi kaba ve sertti. Sağlığı söz konusuydu. Ağzında koruma bandı olan adam daha sonra aynı tarzıyla ayakta yine elinde telefon olan bir kadını daha uyardı. Arka çapraz koltukta oturan yüzünü göremediğim ancak sesinden genç kız olduğunu anladığım birinden yanıt geldi;
İnsanları uyarıyorsunuz da neden bunu azarlayarak yapıyorsunuz, ikazınızdaki söyleme şekline biraz daha dikkat edebilirsiniz. Yine bir sessizlik oldu… Bu sessizlik de sağlığı konusunda haklı olan ancak, bunu söyleme şeklinden haksız görünmesinin verdiği hassasiyet vardı. Yani kendimizi haklı hissettiğimiz her konu, bunu istediğimiz gibi söyleme özgürlüğünü bize vermiyordu.
Bilakis özgürlük kural, sınır, disiplin demek değil miydi?
Özgürce bağlama çalmak isteyen bir genç ne yapmalıydı?
Disiplinli ve planlı olarak bağlama çalma derslerine katılıp bu derslerin tekrarlarını düzenli bir şekilde yerine getirmeli miydi?
Zamanımızda aileler mükemmel olmaya çalışıyor.
Mükemmellik mi yoksa bilinçli olmak mı?
Bilinçli ailelerin çocuk yetiştirme de ki önceliği; Benim çalışma masam, cep telefonum vs. olmadı çocuğumun olsun değildir. Çocuk ne derse yerine getirmeliyim, ona hayır diyemem hiç değildir.
Böyle olursa ne olur?
-Ani bir olay, sıra dışı bir durumda hazırlıklı olmayan çocuk afallar, şaşırır. Yani (affınıza sığınarak) bizim amiyane tabiriyle –angut- gibi bakar. Burada size Angut kuşunun hikayesini kısaca bahsedelim;
Angut kuşları ne zaman bir yerlere inseler çarparlar. Diğer kuşlardan ne farkı var diye araştırılır. Araştırmalar neticesinde, Angut kuşlarının rüzgâra karşı pozisyon alma yeteneklerinin olmadığı görülür. Diğer kuşların rüzgâra karşı pozisyon alma yetenekleri var olup ve geliştiği için bir yerlere çarpmadan iniş yapabilirler.
Her dediği olan çocuk, hayat mücadelesi anne babası tarafından gelişmesi engellenen çocuk başına bir şey geldiğinde sizce ne yapabilir?
Selam ve duayla kalın sevgili dostlar!…
Suzan ÖZÇELİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here