Cum. Nis 10th, 2020

Fikri olan herkes için …

YAPI TAŞI

2 min read

Toplumumuzun en önemli parçası aile idi değil mi ? Tanım bu evet. Çoğu şey gibi bu tanımın da içi boşaltıldı. Ama günümüze bakarsak bu tanıma yüzde kaçlık bir kesim uyuyor acaba , bir muhasebe edelim.
Peki bu yüzdenin düşüş sebebi nedir ? Aile kurumuna duyulan saygı neden bu kadar azaldı? Aile kurmak için senelerce zina çukurunun etrafında dolaşan veyahutta kurduktan sonra boşanmayı çok kolay görüp bu yolu seçen bir yığın insan. Geriye ne kalıyor? Paramparça bir aile kavramı.
Neden böyle oldu ? Eskiler bir yastıkta kocasın lafını öylesine değil de hakikaten söylerlerdi ve yaşarlardı. Şimdi ise dillere pelesenk olmuş fakat çoğu zaman gerçekleştirilemeyen bir temenni. Ne acı. Bu kadar önemli bir yapı taşı iken ayaklar altına alınması,önemsizleştirilmesi. ..Yol göstericimizin (sav) sünnetiydi oysa ki. Nasıl oldu da bu kadar ayaklar altına alındı?
Kısaca anlatacak olursak öncelikle ‘ben yaşayamadım evladım yaşasın’larla başlıyor sanırım tüm bu olaylar zinciri. ‘Birileriyle gezsin,doğru kişiyi bulsun,kendi kararını kendi versin. Çünkü evlenirken bana kararım sorulmadı,bu yüzden ona sınırsız bir özgürlük hakkı tanıyorum’ düşüncesi var aslında bu tip ailelerin kafasında. Halbuki bu sınırı ebeveynler mi koyuyor yoksa dinimiz bu sınırı zaten koymuş mu ? Ne kadar da unuttuk şeriatı(dinin kurallarını)… Sanki haram ilişkiyi yasaklayan ailelermiş gibi,onlar izin verince bütün engeller kalkıyormuş gibi.
Genelde muhafazakar aileler bu evlilik dışındaki ilişkiye net bir tavırla karşı çıkar. Oysa ki bu tavrın muhafazakar bireylere has olmaması gerekir. Çünkü her insan biriciktir,özeldir ve kimsenin bir diğer kimseyi oyalamaya ve günaha sürüklemeye hakkı yoktur.
Bir nikah ile dinin yarısı tamamlanabiliyorken yine bir nikah ile adeta bir çukur olan zinaya düşülüyor. Bu kadar ince bir çizginin bir tarafında müthiş bir müjde,diğer bir tarafında ise büyük bir ateş. Varın kararı siz verin. Zira asıl hayatımıza geçtiğimizde artık hiçbir yolun geri dönüşü olamayacak. Bu dünyada gözüne gönlüne hoş,basit gelen şeyler bakalım öbür dünyada da hoş ve basit gelebilecek mi ? Unutma sadece bu alem için yaşamıyorsun. Hazırlık hep bir başka aleme…
Aile kavramının asıl manasını temsil ettiği günler görmek umuduyla…
Habibe Nur ERDEM

Daha Fazlasını Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırdıkların