Paz. Tem 12th, 2020

Fikri olan herkes için …

UNUTULMUŞ AİLE VE TOPLUM KAVRAMI

2 min read

(Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla)
Hz. Muhammed (sav) aile ile ilgili hadisiyle başlayalım inşallah… Evlenmeye gücü yeten evlensin. Bu sözü haramdan korur ve azalarını muhafaza eder. Kimin de evlenmeye gücü yetmezse oruç tutsun. Zira oruç şehveti kırar.” Günümüz çağında kavramı çok çabuk tüketilen bir hadisedir aslında aile ve toplum.
Temeline ne doldurursan onunla çıkarsın katları. Malzemeden çaldığın vakit binanın katların da çatlaklıklara sonrası yıkıntılarına sebep olunur.(Allah muhafaza)Kaçınılmaz sonlarla karşılaşmamak elde değildir.
Başlıca(bana göre üç unsur aslında)sevgi, saygı, merhamet (bunlar elbette çoğaltılabilir.)olmazsa olmazıdır aslında. Çok çabuk yaşıyor ve tüketiyoruz bazı şeyleri. Maneviyatı unutup maddiyat olmuş hayatımız. Neden mi böyle? Biraz açalım konuyu; Her şeyin dörtdörtlük olması, mücadele etmeden, emek olmadan yemek yemek gibi mesela. Şükürsüzlüktü belkide, Yaradan ‘ı unutmak sevgi de önce Allah’ı sevmek ona kul olmak.
Toplumca sevgi eksikliklerimizi başka tatlar da başka lezzetler de aramak, bizlerden sonra ki nesiller hep böyle yetiştiriliyor maalesef. Çağımızın teknolojiye bağımlılığı bunun önüne geçilmemesi amacının dışında farklı yönleriyle kullanılması örf ve geleneklerimizi unutturmaya yüz tutuyor. Allah’ı anmaktan Yaradan’ın emir ve yasaklarını (alem ne der, gericilik, sözüm ona modern yaşam)yaşamaktan uzaklaştırıyoruz kendimizi.
Büyüklere saygıyı küçüklere sevgiyi çoktan tüketmişiz. Allah’ın selamını vermekten almaktan korkar olmuşuz. Yuvayı dişi kuş yapar elbette baba da yapı taşıdır. Evlatsa bunların meyvesidir.(Bir aileyi yansıtan o ailenin aynasıdır çocuk.) Verdiğin değer kadar alırsın mükâfatını “Aile ve toplum” ayıramayız bu kavramı. Peygamber Efendimiz (sav)in aile sevgisini, onun hoşgörüsünü, merhametini, güzel huylarını, ahlâkını yaşayan ve yaşatan kullarından eylesin Mevla’m…
“Es-selamü aleyküm ve rahmetullah ve berekatü”

Nurhayat BAŞTUĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir