Cts. May 30th, 2020

Fikri olan herkes için …

İNSANLIK MECMUASI

3 min read

İnsan, yaşam, toplum, duygular, fiiller, hatalar, doğrular, yanlışlar, aileler ve gelenekler…
Aile huzurdur. Dünyanın yegane temeli ve toplumun başlangıcıdır. Yakın çevreden uzak çevreye açılan bir gönül deryasıdır..
İnsan da yeryüzünde yaratılan harikulade bir ‘’Eşref-i Mahlukattır.’’ Alemi aydınlatanda, durultanda insandır.
Sonsuzluğa kanat çırpan yaşantılar var.. Keşfedilmeyi bekleyenler var.. Sırrı çözülemeyen birçok soru ve bulunamayan bir kayboluş destanı var.. Belki bir yıkılış, belki de bir diriliş hikayesi.. Kocaman bir evren, milyonlarca insan kütlesi ama insanın kendini hep tek olarak bilmesi.. Kocaman duvarlar var karşımızda, keşfedilmeyi bekleyenler var.. Uçsuz bucaksız hayatlardan arındırılmayı gözleyen kalpler var..
İnsan, hayat, imtihan.. Alabildiğine karanlık, alabildiğine zorlu.. Bilinmeyen denklemler, bulunamayan sonlar.. Bir hayat var bin bir hikayeden oluşan, sonu hep muallak olan.. Bir insan var sevgisi kadar tartılan ama yaşantısında kaybolan.. Bir kuyu var zifiri karanlık olan ama aydınlık için insan arayan.
Bir yaşam arıyorum.. Sonsuzluğa uçabileceğim bir yaşantı. Bir insan arıyorum.. Bilinmezlikten çıkıp sonsuz doğruluğu gösteren bir insanlık.. Ve bir ışık arıyorum.. İnsanlığı karanlıklardan çıkarıp aydınlık yarınları gösterebilecek bir ışık. Işık karardıkça düşüyordu insanlık karanlığa ve düştükçe kaybediyor, kaybettikçe de batıyordu.. Yanlışa sürükleniyordu bilemeden, belki de göremeden.. Ve en sonunda yaşadı en çok korktuğu sahneyi .. Kelepçe vurulmuştu insanlığa.. Zira Mahkeme salonunda karanlığa gömülmüş bir insanlık vardı. Ve hakim son kararı açıkladı; ‘’Türk ceza kanununun … maddesi sebebiyle merhametsizlikten dolayı cezasına müebbet hapis olarak karar verilmiştir.!’’ Karanlığa hapsoldun ey insanoğlu.! Belki de tek bir hataydı tüm hayatını mahveden. Ya da yılların birikmişleri idi. Ve yahut ta çok güvendiğin, sırtını dayadığın insanlıktı hayatını karartan.. Peki sorana ne diyeceksin? Nasıl açıklayacaksın durumu? Ne ile yargılanıyordun, neden yargılanıyorsun? Yok.. Bunun açıklaması da yok, savunması da.! Sınıfta kaldın ey insanlık.! Tarihin en acı gerçeği ama, belki de hiç hatan yok iken sınıfta kaldın.. Hayatta bazı şeyler karanlığa hapsolmaya mahkumdur.. İnsanlık gibi, biz gibi, hatalar gibi, yaşanılanlar gibi ve daha nice fiiller.. Çare bulunamaz bazen yada bulunmaz.. Neden bulunsun ki, kolay geliyordu bazı yanlışlar yahut yaşanılanlar.. Uğraşmaya gerek yoktu, çünkü uğraştıkça daha da dibe batıyordu. Ve gittikçe dibe vurduğunu sanıp başka bir dip keşfedebiliyordu insan.. Dibe, en dibe doğru sürüklenen bir insanlık.. Sokak kenarlarında kaybolan bir insanlık vardı.. Birde villa salonlarında şımartılmış bir insanlık.! Hangisi cevap verecek bu acımasızca verilen karara.? Unutmayın hayat insanı yormaz, insanlar insanı yorar.! Hayat bir topraktır, kuyuyu insanlar kazar..
İnsanı kalbinden tutmadın mı görün nasıl kayıp gidecek elinizden. Güven aşıladığınız insanları yarı yolda bırakınca bakın nasıl geri tepecek yaşattıklarınız.. Evet siz hatalıydınız! Zamanında tutmadığınız insanlık şuan elinizden bir toz misali uçup gitti.. Artık yalnız bir insanlık var. Çığlık çığlığa bağıran ama sesini duyuramayan.. Keşfedilmeyi bekleyen ama bulunamayan.. Bir ışık bekleyen ama karanlıkta yok olan .. Sizlere güvenen ama hep yarı yolda bırakılan .. Sevgisi için uğraşan ama hep yanlış anlaşılan.. Fedakarlık yapan ama hep vefasızlık alan.. Hakk’a rıza için koşan ama hep menfaatçi insanlığa takılan..
Velhasıl-ı Kelam .. Önünüzde karanlıkta yok olan bir insanlık var.. Mahkeme salonlarında yargılanan ama sesini duyuramayan, hayattan hunharca kopardığınız yaşantılar ve cenazesine katılmaktan dahi utandığınız insanlık mecmuası var!
Beyza Nur Öztürk

4 thoughts on “İNSANLIK MECMUASI

  1. Kaybolan bir nesil ve gayemiz olan dava ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi hocam emeğinize sağlık. Bu işin piri olduğunuz her kelimeniz den belli. Rabbim kaleminize kuvvet versin inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir