Cts. Haz 6th, 2020

Fikri olan herkes için …

BİREYİ TOPLUMA HAZIRLAYAN TEMEL KURUM: AİLE

2 min read

Aile, bireyi topluma hazırlama misyonu dolayısıyla birey ve toplum açısından çok değerlidir. Aile insanın biyolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarının yanı sıra psikolojik ve sosyal nitelikli daha birçok ihtiyacı da karşılamasında büyük önem arz eder. Toplumda ve sosyal hayatta yıpranan bireyin sevgi, saygı, korunma, aidiyet ve destek gibi psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını gidererek adeta bireye sığınak ve terapi merkezi olur. Aileden aldığı bu değerli manevi destek sayesinde kendini tazelemiş birey topluma karıştığında, o toplumu dinamik, başarılı ve medeni hale getireceği görülecektir.
Ailede sorumluluk ve ahlak bilinciyle yetişen bir birey içinde bulunduğu toplumun sosyal, hukuki ve eğitim gibi birçok önemli kurumlarının yükünü hafifleterek, devletin ve sistemin de işleyişine ve gelişimine katkıda bulunur. Aileler yetiştirdikleri nesillerle toplumun inşa ve dönüşümünde büyük rol oynarlar. Nitekim günümüzün sözde süper güçlerinin aile yapılarına baktığımızda, ahlak yoksunluğunun getirdiği büyük çözülme görülmektedir. Biz millet olarak aile yapımızı bozmaya çalışan tüm dış etkilere rağmen sarsılmaz irademizi halk dilinde şu şekilde ifade etmekteyiz; “vatana millete hayırlı evlat yetiştirmek.” Milletimizin diline yerleşmiş bu düstur bizlere faydalı nesiller yetiştirebileceğimizin en somut kanıtıdır.
Netice itibariyle toplumun temeli ailedir, ailenin temeli ise bireydir. Bireye yatırım yaptığımızda iyi aileler ve dolayısıyla da iyi bir toplum oluşacaktır. Biz toplum olarak kadınımız, erkeğimiz, çocuğumuz ve yaşlımızla hep birlikte bir aileyiz. Esasen tüm dünya çeşitliliğiyle büyük bir aileyiz. Ailemize sahip çıkalım ve dinimizin de ön gördüğü gibi sevgi, saygı ve hukuk temelinde barışı yayalım ve dünyayı gelecek nesillerimiz için daha yaşanılır hale getirelim
Aynur CELEP

Daha Fazlasını Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir