Cts. Tem 11th, 2020

Fikri olan herkes için …

AİLE VE İLETİŞİM

3 min read

Aile İçi İletişim
İnsanoğlu yaratılmışların en üstünü, yeryüzünde halifeliği kabul görülmüş eşsiz bir yapıttır. İnsanların varlığı ve çokluğu toplumu oluşturur. Aile de toplumun mihenk taşlarını oluşturur. Toplum; ülkelerin ilerlemesinde gücünün, varlığının oluşmasında en önemli etkendir.
Sağlıklı bireyler sağlam temeller üzerine kurulmuş ailelerde var olacaktır. Bu mesuliyet bilinci ile hareket etmek her kişinin insani sorumluluğudur. Aileyi oluştururken de bu mantığı göz ardı edemeyiz. “İnsanlar konuşa konuşa anlaşır.” atasözü yaşanmış tecrübelerin güzel bir örneğidir. Kurduğumuz cümleler, yaptığımız hal ve hareketler ailemizin saadetine atılmış birer tuğla oluverirler. O aileyi yüceltmek geliştirmek bizlerin elinde olduğu gibi yıkmak, parçalamak, dağıtmak da öyledir. Biz insanlar sevgi ve muhabbet üzere değer görme yetisiyle var olabiliriz.
Bir çocuk dünyaya gelmeden önce dahi ana karnında sesleri duyduğu mucizesi hepimizin bildiği şeylerden biridir. Hal böyle iken kuracağımız bağ elbette ki iletişim ile mümkündür. Sesler… Tonlar… Cümleler… Her biri ayrı ayrı sanat eseri gibidir. Önemli olan sizin bunlara sahip olmanız değil, onu nasıl kullanacağınızdır.
Ailede iletişim önce eşler arasında başlar sonra da çocuklar üzerinden devam eder. Aile içinde yetiştireceğiniz çocuklar rol/model olarak öncelikle anne ve baba ile tanışacaklardır. Ayrıca çocuklar kendi fıtratları üzere dünyaya gelirler daha sonra çevre ve okul onların gelişiminde büyük bir rol oynar.
Ailedeki iletişim ister eşler arası olsun ister çocuklar arası olsun boş bırakılmaya gelmez. Siz bu tarafı boş bırakırsanız, iletişimi güçlü bir şekilde sağlayamazsanız sızıntılar çatlak oluşturmaya başlar ve kırılıp dökülmeler baş gösterir. İletişim; sevinçlerinizi, üzüntülerinizi, alacağınız kararlarınızı her türlü olumlu ya da olumsuz yaşam hallerinizi aile içinde istişare edebilmektir.
Güvendiğimiz bir kaledir aile. Baba evdeki saygınlık otoritesini kaybetmeden sorunlara çözüm odaklı olmalıdır. Anne sevgi ve merhamet ışığında kol kanat olurken, evlat da edep çerçevesinde bu resmi tamamlamalıdır. Bizim önümüzde öylesine eşsiz ve kıymetli bir örneğimiz var ki o da “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” buyruğu ile hayatımızın merkezi olan Peygamber Efendimiz(sav) dir. Olaylar karşısında çözümsüz olmamız söz konusu dahi olamaz. Neden mi? Çünkü görgü kurallarından tutun da adalet noktasına kadar her şeyi ile yol göstericimiz olmuştur. Bizim hayata hangi pencereden nasıl baktığımızla durumlar yön bulur. İletişim kurmak, çözüm odaklı olmak demektir ve aile bütünlüğünü korumak demektir. Bu bizim hem anne baba olma hem aile olma hem de varlık sebebimizi yüceltecektir. Aile kurumu sahiplenmenin en güzel örneğidir.
İletişimin birçok yönleri de vardır. Sabah yazılmış ufak bir not, güzel bir mesaj, hatırlanan özel bir gün, belki gözlerde buluşulan bir bakış… Sevginizi içinize hapsetmeyin, bunu birbirinizden esirgemeyin. Kin ve küskünlük sırtınızda taşıdığınız koca bir yük olur. İletişim, sizi bu yüklerinizden kurtarmanın en önemli yoludur. Kurduğunuz cümlelerdeki sihirli sözcükler o günü bahar bahçe de yapabilir, tozu dumana da katabilir. Ağzınızdan çıkan her söz sizin karakter yapınızla da ilişkilidir.
Kalp deniz ise dil kıyıya vuranlardır. Güzel, iyi şeyler yapmak, söylemek isterseniz önce bütün bedeninizin sultanı olan kalbi tamir ile bu serüveni başlatır ve yıldızlar misali parlatabilirsiniz. İyilikler de kendi lehinizedir kötülükler de kendi lehinizedir.
Selam ve Dua ile…
Emine GENÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir