İNANÇ VE DEĞERLERİMİZ

0
2620

Yüzyıllar boyunca, yani dünyanın kuruluşundan bu yana İnsanoğlu’nun varoluş sebebidir inanç.
İnanç denilince ilk akla gelen, insana insanlık unvanını kazandıran, benliğini öğreten, duruş ve hayat nizamını belirleyen, oto kontrol sağlayan, güven noktasında tutunabileceğimiz sağlam bir daldır. İnsanoğluna ait kutsal bir emanettir.
İçinde bulunduğumuz her durumda bizi biz yapan neye ne kadar kıymet ve değer verdiğimiz, aldığımız kararlar hangi istikamette yol alıyor olmamız elbette ki inanç ve değerlerimiz ile mümkündür. İnsanoğlu mucizevi donanımlara sahiptir. Potansiyeli insan aklının alamayacağı kadar fazladır. Akıl ayrı bir donanım, büyük bir armağandır. Kullanma idaresi kendisine verilmiş eşsiz bir yapıttır. Aklın yolu birdir mantığı ile kendimiz için koruma mekanizması da diyebiliriz.
Ünlü felsefeci Emerson’un da bu konu hakkında ki görüşü şu şekildedir;
“İnanç, ruhun onayladıklarını kabul etmekten ibarettir; İnançsızlık ise onları yadsımaktan.”
İnsan kendini, evreni ve kainatı tanımaya başladıkça ihtiyaç duyduğu o arayıştaki değerleri de bizzat kendi keşfetmiş oluyor. İnanç ile beraber değerlerimizde tek tek kendi aktifliğini kazanmış oluyor.
Ünlü düşünür Farabi ise akıl, inanç ve bilim noktasında ayrılmaz bir bütünlüğü ele almıştır.
Ünlü bilim adamı Einstein da konuya şu vurguyu yapmıştır;
“Bilimin açtığı her kapının ardında insan yaratıcıyı daha iyi görebilmektedir.”
Bilindiği üzere insanoğlu ancak değerleri ile var olabilecektir. Atacağı adımlarda, yapacağı işlerde başarının temeli atılmış olur. Çünkü inanç ve değerler başkalarının haklarını korumayı ve adalet bilincini merkezi konum da tutar. Sosyal hayatımızda saygınlığımızı ve aynı zamanda başarı elde etmemizi de sağlar. İnanç, maneviyatımızda ruhumuzun kabul gördüğü, kalbimizin sükuneti her şartta ayakta kalabilme sebebimizdir. Sosyal ve psikolojik rehberimizdir.
Bugün gençlerimize baktığımızda güzel bir hedef ile sağlam irade ve inançla hangi yola çıkıyorlar ise orada başarı kaçınılmaz olur. Yapılan buluşlar, bilime kazandırılmış icatlar her daim inanç ve sabır ile kazanılmıştır. Yozlaşmaya yüz tutmuş yaşantılar bazen hiç istenmeyen sonuçları ortaya koyabiliyor. Çağımızda bunun örneklerini görmek sık sık görmek mümkün. Ancak inanç doğrultusunda hareket ettiğimiz zaman hiçbir şeyin boşuna yaşanmadığını kabul ederiz. Psikolojide en önemli etkenin her ne olursa olsun olumlu ya da olumsuz durumlarda önce tedaviyi kabul etmekle başlar. İnanç bunu kendi içinde o kadar güzel terbiye eder ki bunun hemen sebep ve sonuçlarını bulmayı tercih eder. Akıl ve mantık yolu ile durumu daha da iyi anlaşılır hale getirir. Çünkü onun değerleri çok daha önemlidir. Bunları kendi bünyesinde sorgularken önce dünyaya geliş gayesini anlamaya çalışır. Günümüz insanının bilim, ilim ve teknolojide ilerlemiş bir çağ da olması onun birçok keşifler yapabileceği anlamını taşımaktadır. Kainat penceresi uçsuz bucaksız bir hazinedir. Sizin bakış açınız ile değerleri katbekat anlam bulur. Kazanılan zaferler, uğruna harcadığımız güç doğrultusunda kendini ancak ispatlayabilir. Bizler neye ne kadar inanıyorsak o bizim için o kadar değerli olur.
Yaşam alanlarımızda hak ve özgürlüğümüz, başarılarımız, sevinç ve mutluluklarımız, kazanımlarımız, aile hayatımız ve kurduğumuz düzen elbette ki bir rehber ile yön bulacaktır. Kitabımız; “Allah’ın ipine sımsıkı sarılın” nuru ile bizleri aydınlatırken zaten karanlığa ışık tutan yola kalbimizde çoktan onay vermiş olacaktır.
Selam ve Dua ile
Emine GENÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here