Cts. Tem 11th, 2020

Fikri olan herkes için …

Düşün'ce

3 min read

Düşünce…
Karanlık bir alem…
Sonsuzluğa denk gelen bir ufuk…
Çizgileri olmayan bir sınır…
Dünyadan soyutlaştıran bir boyut…
Farkında mıyız düşüncelerimizin..? Tahlil edebiliyor muyuz kendimizi..? Yoksa bir şeylerin arkasına mı sığınıyoruz…
Düşünceler çok şeye kapı açar.. Hilekarlık, yalan, iki yüzlülük, kalp kırmak, incitmek, günahlar, sevaplar, fedakarlık, vefa… Ve akla gelmeyen birçok fiil.. Dünya hayatındaki depdebeler… Hepsine sebep değil mi düşünceler..? Düşünceler ile başlamıyor mu her başlangıç..?
Karanlıkta düşünce ile başlar, aydınlıkta.. Yaşamda düşünce ile doğar, insanlıkta düşünce ile batar.. Tek bir düşünce, tek bir his yeter koskoca dünyayı tamamen yerinden oynatmaya..!
Tek bir düşünce ile titrer arş-ı ala..!
Tek bir düşünce ile yırtılır dünyadaki cehennem zarları..!
Ve tek bir düşünce ile insan kayboluverir cihan-ül alemde…
Düşünce için bir sebep gerek. Sebep olması için bir fikir, fikir için bir yaşam..! Yaşam demişken herkes kendi hayal dünyasındaki düşünceleri yaşıyor mu sizce..? Yaşamda, hayatta, fiilerde, imtihanlar da, başımıza gelen her türlü iyi ve kötü aktarımında tek sebebi düşüncelerdir…
Yarınlar hep güzel olacak denir ya.? Oysa bugünler dünlerin yarınları değil mi..? Dünki hayatımızı yaşarken de aynı düşünceleri akletmiyor muyduk..? Yarın olduğunda hangi düşüncelerimiz ne denli değişti.? Kim sebebi ile..! Ne amaçla..!
Kişilere mi çok takılıyoruz..? Ya da düşüncelerimizi tam aksettiremediğimiz için yaşamda mı kayboluyoruz..?
Neydi yaşam amacımız, ne oldu..?
Düşüncelerimiz neydi, neden değişti..?
Bırakalım artık başkalarının düşüncelerine odaklanmayı, kendimize bakalım.. Başkalarının düşüncelerine takılmak bizi sadece kırıyor..! Kırılmak hüsranı, hüsranda yok oluşu denk getiriyor..!
Hepimiz hayal kurarız. Bu hayalleri her defasında düşünceler ile süsleriz.. Ama o da ne.!.! Kapkara bir duvar yıktı tüm yaşamı..! Kapkara bir bulut sildi tüm beyazlıkları..! Neden.?.? Bırakalım hayallerimiz de kalsın.. Bırakalım düşüncelerimiz süslesin o hayallerimizi..
Unutmayın ki menfaati bitenin muhabbeti biter..! Düşüncelerinizi kirletmeyin..! Hayallerinizi kapkara düşüncelerinizin yıkmasına izin vermeyin..! İnsanlara odaklanıp yaşamda kaybolmayın..! Bırakın yaşam gitsin. Sizi Yaratan elbet gösterir yolunuzu.. Düşüncelerimizin, hayallerimizi yıkmasının bir sebebi de kurtuluş çaresini başka mercilerde aramaktır..
O ki bizi en güzel surette yaratan.. O ki bize her hatamıza karşı türlü türlü lütuf yollayan ve o ki ne olursa olsun bizle uğraşmaktan asla bıkmayan, her defasında düzelten..
Cenab-ı Hak kulunu zayi etmez, imtihan eder.. Bu imtihanlarda bizler Ona dayanmak varken, düşünceler içinde boğuluyor, yaşamımızı kendi elimizle kaybettiriyoruz..
Bir bakın düşünce hayatınıza ne denli kuvvetli inancınız..
Bir bakın hayallerinize ne denli parlak ve gerçekçi..
Bir bakın ve tahlil edin yaşamı…
Velhasılı kelam ;
Divaneye döner gönül derdi alemden geçer iken..
Hayalleri süsleyen ufuklardır kainata duçar iken..
Düşler kaplar dört yanı her alem bir yangın iken..
Bırakım düşünceleri hasret ile yanan düşlere…
Ben bilmez idim kendimi şu alemde bir zerre-i ala..
Alem beni bildi benden gayrı alemde safa..
Kişi bilirse kendini görmektedir alemi..
Ya ben alemde bir hiç idim ya alem benden içeri….
Beyza Nur Öztürk

3 thoughts on “Düşün'ce

  1. Her zamanki gibi alıp götüren düş ile gerçek arası… tebrikler yazılarınızı beğenerek okuyor takib ediyorum.

  2. Gönül dünyanımıza dokunmaya devam ediyorsunuz. Kaleminize yüreğinize sağlık Beyza Hanım. Rabbim lisanınıza kaleminize kuvvet versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir