AHLAKİ MESELELER

0
427

Ahlak kelimesine konu olan varlık insandır. Kişinin düşünce ve davranışlarını içine alan, olgun, anlayışlı, fedakar, düşünceli davranan, empati yapabilen, tüm canlılara karşı saygılı, sevebilen ve mantıklı davranışlar sergileyebilen, insani vasıflara ahlaki davranışlar denir. Toplum hayatında ahlaki olgun tavırlar ilişkileri güzelleştirirken, kişinin yaşadığı ahlaki sıkıntılar ilişkileri yıpratan, çekilmez hale getiren önemli bir konudur. Terbiye almış bir insanın karakteri, davranışları ile kendini belli eder.
Peki,karakter nasıl oluşur?
Yaratılan herkesin bir mizacı vardır ve çoğunlukla kalıtımla geçer. Kişinin somut bir olay karşısında gülmek, ağlamak vb. gösterdiği tepkilere mizaç denir. Mesela bir insanın öfkeli bir mizacı var ise olaylar karşısında sert ve kırıcı tepkiler gösterebilir.
Karakter ise daha çok insanın yaşadıkları sonucu oluşmaktadır. Çocukken yaşanılan kötü olaylar,zamansız duygular, kişilik gelişimi tamamlanmadan, hormonal olgunluk oluşmadan yaşanılanlar, sevgi ve ilgiden yoksun büyümek, sıcak bir aile ortamından uzak kalmak, sevgi dolu bir annenin şefkat ve merhametinden mahrum olmak bireyde güven eksikliği, korku ve endişe, rahat iletişim kuramama, uyumsuzluk, öfkede kontrolsüzlük, hırsına yenik düşme, insanları menfaati için kullanmak, hatta madde bağımlılığı gibi pek çok ahlaki bozukluklara sebep olabilir. Çocukken eksikliğini yaşadığı duygular ileriki yaşlarda olgunlaşamama, şüpheci, dengesiz hal ve hareketler meydana getirebilir. Aldatılmış ya da cinsel istismara uğramış bir genç kız, hayatı boyunca güven problemi ve şüpheci tavırlar sergileyebilir. Kişilik gelişiminde bu yaşanan olaylar karakter oluşmasında çok önemli yer tutar. Mizaç ile karakter kaynaştıkça insanın kişilik gelişimi meydana gelir. Çocukluk dönemini mutlu bir aile ortamında geçirmiş, sevgi dolu ve ilgili bir anne babanın eğitimini alan çocuğun ahlaki açıdan güzel terbiye alması sağlanabilir.,
Ahlak, dini bir terim gibi görünse de insanı insan yapan bütün güzel huy ve davranışları kapsamaktadır. Hangi dine mensup olursa olsun fark etmez. Kişinin yardımsever, cömert, anlayışlı, merhametli ve saygılı olması dini vasıflar gibi görünse de her insanda olması gereken ahlaki güzel huylardır. İnsanlar arasındaki ilişkilerde anlayışa bağlı tüm davranışlar kişinin ahlaki olgunluğunu gösterir. Yaratılan canlılar içinde ahlak vasfı, sadece insana aittir.
Ahlak kavramını insandan çekip alırsak geriye ne kalır bir düşünelim…
Sürekli etrafındaki insanların eksiğini kusurunu arayan, başkalarının sahip olduğu imkanları çekemeyen, sevilen insanlara karşı kıskançlık besleyen, haset ve kibir sahibi kişi, ne kadar iyi bir insan olabilir? Böyle bir insan ahlaki terbiye almış olabilir mi?
Kibirli, kompleks sahibi, kendisini sürekli ispat etmeye çalışan kişilerde, başkalarını sürekli negatif eleştiri, aşağılama duygusu, kusur arama, rencide etme ve psikolojik olarak karşıdakini yıpratma hali hakimdir. Böyle kişiler kendini ruhen yükseltme çabasında olduğu için ona göre başkaları aşağıda ve beceriksiz kalmak zorundadır. Kendini üstün hissettikçe yalnızlaşır.Benlik duygusunda boğulan, uyumsuz, kendi bildiğini yapan ve geçinmesi zor biri olur.
Toplum hayatında kalabalık şehirlerde ahlaki sıkıntıları olan insanlar suç oranlarını arttırmaktadır. Toplu taşıma araçlarında, hastanelerde, trafikte,iş yerlerinde, sert, kaba, uyumsuz, tahammülsüz ve dengesiz davranışlarda bulunanlar toplumsal sıkıntı ve zorluklara sebep olurlar. Bu yüzden kişilik gelişiminde ahlaki eğitim çok önemlidir. İnsanın kişilik olarak kendini yetiştirip güzel ahlak sahibi olmaya çalışması, mutlu bir hayat sürmesi ve çevresinde sevilen bir insan olması için şarttır.
ŞENNUR ESENLİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here