ÖZLÜYORUM BİLİYOR MUSUN?

0
485

Özlüyorum aslında biliyor musun? Onu mu? Diyor biri. Şaka yapıyor sanırım. Bir kere bile sesini duymadım ki hiç. Oysa ne kadarda önemliydi sesi, özlüyorum doğru. Ona dair kurduğum hayallere kavuşmayı, onlu yarınları, ona benzeyen evi, masayı, sandalyeyi, tabloyu, çiçeği, ona benzeyeceğini umduğum küçükleri özlüyorum.
Kimseler anlamıyor ama yine kör karanlıkta hayallerim burnumda tütüyor yine! Ne yapar ne eder bilemem ki ama ben. Kim bilir kimlerle mutlu oluyordur o şimdi, o kim bilir kimlerin hayalini kuruyor, kimlere tebessüm ediyordur. Kızıyorum aslında ona biliyor musun? Ben onsuz soluk alamazken o ne maceralarda diye çok kızıyorum. Sonra derken süzülüyor sıcacık gözyaşlarım yanağımdan, ben hasretimi taşıyamıyorum artık! O ne zaman gelecek hayalleri gerçeğe dönüştürecek diye. Şaşırıyorum bunları yazarken, utanıyorum birazda. Yüzünün her sırrı geliyor aklıma, ah bir de o gülüşü yok mu? Resmini görünce elim ayağıma tutuşuyor aklımı ve kalbimi, elimi ve gözlerimi nereye koyacağımı şaşırıyorum. Onun ruhu dahi duymuyor. Ama hissetsin istiyorum.Sevemeyecek de olsa ben kadar sadece hissetsin istiyorum. Aslında oda sevsin istiyorum bencilim ben beklide ama özlüyorum işte belki sever tıpkı hayallerimdeki gibi tutkulu! O bilmiyor ki kalbim nasılda coşuyor adından harfleri duyunca. Soluksuz kalıyorum ben onsuz. O varım-yoğum olmuş habersiz, nedensiz belki de yersiz.
Öğrense belki öğrense belki benle tek kelam bile etmez. Varsın etmesin diyor kalbim ama aklım madem sevdin bırak da dursun orada diyor. Akıl haksız değilsin diyor kalbim “onun en mutlu olduğunu göreceğin ana kadar umut et, dua et ve sev, sev öyle koyu sev ki çayın demi kıskansın.“Kalbimde kelebekler değil güvercinler kanat çırpmaya, bülbüller şakımaya başlayalı çok olmadı aslında. Ben tutuldum sanki. Onlu olan o dünyamdan söz etmem kimselere. Açmam kalbimin kapılarını kimselere. O kalmalı sadece müebbetlik orada. Ona ait onun orası.
O aslında salkım saçak bir hayata sahip, kimler barındı ve barınacak kalbinde, aklında bilemem. Ama kapıldım gittim ben, mühür vurdurdum kalbime ve aklıma. Ne çiçekler açıyor kalbimde ne fırtınalar kopuyor bende bilemez kimse bilemez! Ben sadece özlüyorum biliyor musun? Aslında kızmakla özlemek arasındayım oysa ne çok benzetiyorum kendimi ona. Saatlerce dua ediyorum “Allah’ım kaderimizi birleştir. “diye. Belki de bu sevda gemisi ağır gelecek bana belki belki batacak sevda gemisinde bedenim, aklım ve kalbim. En iyisi olur bence, çünkü sadece onun sevdasıyla batmak bir gemide. Oysa ben, oysa ben korkarım gemiye binmekten! Çok korkarım da söyleyemem kimseye. Ama bindim gidiyorum. Aklıma gelmiyor ya batarsa diye! Ya aç kalırsam ya üşürsem ben bu gemide ya yapayalnız kalırsam? Ve ya fırtına çıkarsa? Sağ çıkar mıyım ki ben bu sevda gemisinden? Unuttun mu Fatma? Sen denize âşıktın unuttun mu? Ya atlayacaksın o gemiden ya yola devam edeceksin. Çok iyi yüzmede bilmezsin sen. Karadan da çok uzaklaştın baksana bir arkana. Ah be Dora bu sevda beni ne hallere sokacak ne kostümlere saracak ne yolculuklara çıkaracak böyle?
Allah’ım özlemek dışında yapabileceğim hiç bir şey yok. Depremde oyuncağını kaybeden çocuk acizliğindeyim. Anne-babası sever onu unutur oysa o. Fakat yok, iflah olmaz bir kalbim var benim. Saniyeler vuslata ermiyor bir türlü! Tren vagonlarına benzedi; özlemlerim-isteklerim-beklentilerim-hislerim. Makinist ben olmasaydım ya! Hem ben korkarım ki trene binmeye. Fobim olan araçlardandır trende gemi gibi benim için. Yârim nereden bilecek ki özlemim için fobilerimi yenmeye çalıştığımı. Oysa ben onla bu iki fobimi yeneceğime söz vermiştim kendime. Oysa ben oysa ben hayaller deryasında yüzüyorum. Sadece şunları bilse özlediğimi ve çok kızdığımı. Gelirse şayet gelirse eğer kızacağım ona diyeceğim ki: “Neden bu denli geciktin!”
Hadi bunlarda son sözlerim; özlüyorum biliyor musun, hatta kızıyorum biliyor musun? Yine vuslata gebe kalmayacak sanırım hasret dolu geceler. Ama söz verdim çayın deminden daha koyu seveceğim seni ki çayın demi bile kıskansın sevgimi!
Fatma Nur Turan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here