Nasıl Müslümanlık?

1
561

Müslüman Neye Göre Muhafazakâr Olmalı
İnsanoğlu yaratılışından beri bir şeye manevi yönden bağlanmaya ve inanmaya ihtiyaç duymuştur. Bağlandığı bu duyguları koruma çabasındadır. Dini kavramlardan biri olan Müslümanlık, yaşanırken kurallarına uyulup, korunması gereken bir kimliktir.
Peki, Müslümanlık nedir?
Allah¬-u Teâlâ insanların dünya ve ahirette saadete ulaşması için İslam dinini göndermiştir. İslam’ı benimsemiş, dinine bağlı ve İslam’ın kurallarına uygun yaşayan kişiye Müslüman denilmiştir. Allah son din olarak İslam’ı belirlemiş ve bütün insanların bu dine uymalarını emretmiştir. İslami Kurallara kesin ve tam itaat Müslümanlığın şartlarındandır. Hakiki Müslüman, iman, amel ve ahlak açısından yükselmiş, manevi yönü güçlü insan demektir. Yaşarken haram ve günahlardan uzak duran, adaletli iyiliksever, cömert ve dürüst olarak yaşayan kişidir.
Günümüzde dünyada haram, günah, faiz, rüşvet, iftira ve adam kayırma gibi toplumsal sorumluluk gerektiren konularda, Müslümanın tavrı nasıl olmalıdır? Bu tür yanlışlıklara düşmekten Müslüman nasıl korunabilir?
İnsan değer verdiği ve bağlı olduğu dini esasları korumakla mükelleftir. Dünyalık hırs adına karşısına çıkan yanlış yollara sapmamalıdır. İnandığı değerlere sahip çıkmalı, nefsani istek ve arzularına uymayarak kendini muhafaza etmelidir.
Öyleyse, muhafazakârlık nedir?
Kişinin benimsediği değerleri koruma amacını güden düşünce tarzına Muhafazakârlık denir. İnsan ancakmuhafazakâr tavır ile Müslüman kimliğini koruyabilir, sahip çıkabilir ve bozulmasına engel olabilir. İnandığı ve hayatını şekillendiren kuralların, dejenere olmasına karşı tavrıyla muhafazakâr olur. Kapitalist sistemde paranın ve gücün egemen olduğu aşikârdır. Güçlü olmak uğrunda izlenen yolun mübah olması, hataya düşmeden hak yolunda ilerleme duygusu ile mümkündür. Kişide bulunan imani duygular, inanca zarar verme ve harama düşme korkusu, Müslümanı muhafazakâr yaşamaya sevk etmektedir. Hem dünya hem ahiret mutluluğu için kendini günahlardan muhafaza etmelidir.
Yüce yaratıcı insana dünya hayatında yeme, içme, gezme, eğlenme, tabiatın sunduğu müthiş güzelliklerin tadını çıkarma gibi pek çok imkân sunmuştur. Kişi bu güzellik ve nimetlerin daima farkında olup, Allah’ın koyduğu kuralları çiğnemeden hayatını sürdürmelidir. Müslümanlık vasfını muhafaza etmeli, düzgün hayatı ve yaşam tarzı ile etrafına örnek olmalıdır.Yaptığı yanlışın ya da işleyeceği haramın Müslüman kimliğine leke süreceğinin farkında olmalıdır. Mensup olduğu dinin değerlerine uygun yaşaması, inancı ve imanının kuvvetli olması doğrultusundadır. Kuvvetli iman sahibi insan,muhafazakâr yaşamaktan onur duyar.
Allah’ı seven ve gönderdiği dini, koyduğu kurallar çerçevesinde yaşayan insan, sevilen bir kul olma gayretiyle emirleri yerine getirmekten mutluluk duyar. Yaşadığı bu Müslüman kimliği ile huzur dolu bir hayat sürer.
ŞENNUR ESENLİK

1 YORUM

  1. Öyleyse hurafelere sahip cikan ve onu din zanneden insan da muhafazakarim diyebilir.Burada ki ayrimin iyi yapilmasi lazim.Muhafazakarligin sartlari belirlenmeli ,mümin olmak ,muvahhid olmak , müslim olmak mi ? muhafazakar olmak mi ?
    ikisi ayni sey degil ki lütfen karistirmayalim
    selamlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here