Eyvah Ahlak Elden Gidiyor!!!

0
802

EYVAH!
EYVAH!
EYVAH!
Biri ahlak gidiyor mu dedi…
Farkında mıyız her şeyin değiliz bence, neden mi; kanallar da yer alan birçok dizi her şeyi normal olarak gösteriliyor ve bizler birçok şeyin farkında olmadan izliyor ve günlük hayatımız da ahlaki dışı olan davranışları normal olarak görmeye başlıyoruz.
Gittikçe yavaş yavaş zedeleniyoruz ve bunu biz kendi ellerimizle yapıyoruz maalesef. Diziler de yer alan ve asıl hepimizi en çok da gençleri ilgilendiren konuya inmek isterim basit gibi diyeceğim ne yazık ki basit görülen aslında en önemli mevzudur. Tek gençler olsa artık dizilerde ki yetişkinler bile doğru olmayan davranışları da normal gösteriyor. Anlacağımız beyler ve hanımlar insanlık elden gitti gidiyor. Ne demiştik gençleri etkileyen önemi mevzular ilk olarak aileden habersiz işler yapmak normal olarak gösteriliyor ve mahrem bir kız bir erkeğin elini rahatlıkla tutabiliyor bu da bize ve bilhassa gençliğe ahlak bozukluğu ve bir kızın iffeti zedelenmiş olarak geri dönüyor ne yazık ki aynı şey tabiki de erkek için de geçerli.
Nedir bir erkeğin ve kadına olan aynı şekilde bir kızın bir erkeğe olan mahremiyeti?
Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) bey’at alırken onlarla musafahadan özenle kaçmış (Buhari, Talak, 20) ve ” Ben kadınlarla tokalaşmam!” buyurmuştur, ( İbn-i Mace, Cihad, 43)
Ancak günümüzde bir kısmı yanlış ve yerleşik geleneklere uyan bazı Müslümanların bu hususta titiz davranmadıkları görülmektedir. Hâlbuki ki Müslümana yakışan, her hususta üsve-i hasene olan Fahr-i Kainat Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( s.a.v.) sünnetine tabi olmak ve uygulamaktır.
İşte böyle kardeşlerim çok dikkat etmeliyiz ve bu konu da çok titiz olmalıyız bize mahrem olmayan kişilerle seviyeli ve tavrımızı koruyup taviz vermemeliyiz. Müslümanlıkta ve İslam’da taviz yoktur. Ve bizlere Kur’an-ı Kerim’de vahyedilen ayete tabi olmalı ve hayatımıza geçirmeliyiz.
Nitekim Cenab-ı Hakk Kuran- ı Kerim de kerimede Nur suresinde 31. ayeti kerimede şöyle buyuruyor ;
وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُوْلِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
Ve mü’min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler). Ve ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kadınlar veya ellerinin altında sahip oldukları (cariyeler) veya erkeklerden, kadına ihtiyaç duymayan hizmetliler veya kadının avret yerlerinin farkına varmayan çocuklar hariç, açmasınlar. Ve gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını vurmasınlar. Ey mü’minler, hepiniz Allah’a tövbe edin! Umulur ki, böylece felâha eresiniz.
Bu ayetten anlıyoruz ki kapanmak farz.
Aynı şekilde erkekler için de tesettür ayeti;
Nitekim Cenab-ı Hakk Kuran- ı Kerim de Nur suresi 30. ayeti kerimde şöyle buyuruyor ki;
قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ
“Mümin erkeklere şöyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar ve ırzlarım korusunlar. Bu kendileri için çok temiz (bir harekettir). Şüphesiz ki Allah, (kullarının ne) yapacaklarından hakkıyla haberdardır.”
İlk olarak en hassas konumuzu mahrem demiştik ve geçelim diğer konuya gayri meşru ilişkiler yani açık zina bu zinaya teşvik.
Nitekim Cenab-ı Hakk Kuran- ı Kerim de İsra suresi 32. ayeti kerimede şöyle buyuruyor ;
وَلاَ تَقْرَبُواْ الزِّنَى إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاء سَبِيلاً
Ve zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, fuhuş (hayasızlık) ve kötü bir yoldur.
Dikkat edelim yapmayın denilmiyor yaklaşmayın deniliyor tamamen uçurum ve en büyük günahlardan birisi Rabbim tüm kötülüklerden. Mesela bir erkek bir bayan evli diyelim ne yapıyor evli olan kişi karısını aldatıyor bu da normalmiş gibi gösteriliyor.
Hayır efendim normal değil evli olduğu halde zina resmen ve zina felakete sürükleyen bir uçurum nasıl bir uçuruma yaklaşırsan felaketse zina da öye Allah korusun bir şeytanın vesvesesi bile nefse bile yenik düşsek bile hem dünya ve bilhassa ahireti kaybetmiş oluruz.
Allah muhafaza!!!
Aziz gençler ve kardeşlerim çok dikkatli olmalıyız özellikle televizyonda ki zinalar mahremiyetler şahit oluyoruz olmamalıyız haramı ve helali bu yazıyı yazan kardeşiniz bile evet ben de dikkat etmek ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) yolunda gitmek ve yaşamalıyız ve bilinçli ümmet olmak ve olmaya gayret etmeliyiz ve Kur’an-ı Kerim’de bize buyurulan bahşedilen ayetleri yaşamak için gayret etmeliyiz. İşin özü hem dünyamız ve ahiretimizi ve tekrar üzerine basarak büyük harflerle ”AHİRETİMİZİ’
Kurtarmalıyız
UNUTMA!
UNUTURMA!!!
Bir kere ahiretini kurtaran olur 2. defa değil
Allah razı olsun okuyan aziz gençlerimizden ve kardeşlerimizden…
Kübra Nur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here