Kalplerin Anahtarı

0
512

Merhamet ?
Peki, şefkat ?
Bir yerleden tanıdık geliyor mu, sahi ne merhamet ya da şefkat?
Herkesten bekliyoruz ya, merhamet etmesini ya da şefkat göstermesini. Peki, biz ne kadar başkalarına gösteriyoruz, hayatımızda ne kadar yer veriyoruz? Sonuçta bildiğimiz şeyleri uygular ve yaşarız.
Merhamet; bir kimsenin veya bir canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acımadır.(TDK) Şefkat ise sevecenliktir.(TDK) Yaşantımızda unutulmaya yüz tutmuş bu iki değer Efendimiz (S.a.v) tarafından “Şefkat ve merhamet göstermeyen kimseye Allah (c.c) kendi rahmetini ihsan etmez” Hadis-i Şerif’i ile vurgulanmıştır.
Ayet-i Kerime’de ise Efendimizin hassasiyeti ” And olsun ki, size içinizden bir peygamber geldi ki, sıkıntıya uğramanız ona çok ağır ve güç gelir. Size çok düşkündür. Bütün mü’minlere merhametli ve esirgeyicidir.(Tevbe;128) şeklinde belirtilmiştir.
Cenab-ı Hakk’ın Habibine kendi ismi olan “Rahim” ve “Rauf” sıfatlarını vermesi, Efendimizin ne kadar merhametli ve şefkatli bir kalbe sahip olduğunu gösterirken, Efendimiz(S.a.v) kendisine zarar verenlere dahi merhametini göstererek onların kalbini kazanmaya çalışırken biz ümmeti; nasıl intikam alırım, o benim canımı yaktı bende onun canını yakacağım derdine düşerek her geçen gün zalimleşen, şefkat ve merhametten yoksun hale gelen bir vaziyet aldık. Birbirinizin kalbini kazanmak şöyle dursun kuyusunu kazıyoruz. Birlik ve beraberlik için, kardeşlik için uğraşmak yerine azalan şefkat ve merhamet duygusuyla vahşileştik her geçen gün.
” Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta!
Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi
Fevza bütün afakını sarmıştı zeminin
Salgındı, bugün Şarkı yıkan, tefrika derdi.”
Milli şair Mehmet Akif Ersoy vaziyeti nasılda güzel özetlenmişti oysaki…
Efendimiz(S.a.v) şefkat ve merhamet timsaliyken biz ümmeti, kendi derdimize düşüp kardeşimizi unuttuk….
Şefkat göstermeyi unuttuk, merhamet etmeyi unuttuk….
Ayşe Sümeyye Kuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here