Cum. Ağu 14th, 2020

Fikri olan herkes için …

Bayram ve Eğitim Öğretim

3 min read

Eylül ayına mübarek Kurban Bayramı ile başladık. Öncelikle, Kurban Bayramının, İslam Coğrafyası’na, ülkemize ve ailemize hayır, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederek, bayramınızı tebrik ederim.
Tüm dünyanın neredeyse haberdar olduğu Arakan Katliamı yaşandı geçtiğimiz ayda. Ve hala devam etmektedir. İslam Coğrafyası’nda yaşanan bu tür olayların belli başlı sebebi her ne kadar siyasi ve ideoloik sorunlar olsa da en temel sebebi, İslam Coğrafyası’nın sahipsiz olmasından kaynaklanıyor. Çünkü sadece Arakan değil aynı zamanda devam edegelen Suriye, Filistin ve Irak iç savaşlarıyla beraber Yemen ve dahi Afrika kıtasında insanlar ya açlıktan ya da savaşlardan dolayı ölüyor/öldürülüyor. Bunları engellemek elbette kolay değildir. Fakat belli bir İslami, siyasi ve askeri güçlü birliktelik olmuş olsaydı bu tip işgal ve saldırı olayları aza indirgenebilirdi. Nasıl ki Hristiyan dünyasında Papa lider, İslam Coğrafyası’nda da Halife tekrardan seçilip bu tür birliktelikler sağlanabilir. O zaman İslam ülkelerinin orduları birbiriyle değil düşmana karşı savaşır hale gelir.
Arakan, stratekik olarak olarak önemli bir konumda ve aynı zamanda Çin, Amerika ve Hint gibi ülkelerin egemenlik sahasında da yer alıyor. Çin’in en çok petrol ithalatını yaptığı limanların başında Arakan Bölgesi’nde yer alan liman gelmektedir. Son zamanlarda ABD ve Çin’in askeri, ekonomik rekabetine sahne olan Güney Çin Denizi bir takım ülkeler üzerinde de siyasi ve diplomatik olarak da gündeme yansıyabiliyor. Her iç savaşın ve çatışmaların arkasında muhakkak bir emperyal örgüt bulunmaktadır. Bu Rus olabilir, Abd olabilir veyahut hiç beklenilmeyecek bir ülke de olabilir. Hangisi olursa olsun sonuç itibariyle gelecek yüzyılların strateik öneme sahip liman, toprak ve ülkelerini ele geçirmek için her türlü oyunlar oynanabiliyor. Bu tip olaylar Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde alışık olduğumuz şeylerdir. Çünkü petrol vardır. Nitekim Arakan Bölgesi de petrol bakımından ciddi rezervlere sahip bir yerdir. O sebeple daha da ileriye taşınacak bir iç savaşın sahnelenmesi de olabilir bu tip beklenmedik ani ve küçük olaylar. Bunların çözümü için neler yapılabilir;
Öncelikle İslam Coğrafyası’nı ele alırsak en başta gelmesi gereken şey, siyasi ve askeri bir takım beraberliklerdir. Bu da hiç şüphesiz mezhep ve ırk savaşlarının bir kenara bırakılmasını gerektirir. Bu savaşlarda ölen/öldürülen ve dahi tecavüz edilen kadınlar, kızlar hiç suçsuz yere bu tür ahlaksızlıklara maruz kalıyorlar. Sunni, Şii ile hak mücadelesine girerken, Vahhabi de Şii olanları çoluk çocuk demeden katlediyor. Eğer söz konusu hak ise Şii de Sunni de Vahhabi de yaşama ve özgürlük gibi hakların Allah tarafından bahşedildiği için sahiptir. Vahhabi, Şii öldürürken Sunni Şii olduğu için ses çıkarmıyorsa bu katlima ve zulme taraf olmuş olur. Zalimin yanında da yer alan her kimse Allah onu muhakkak cezalandırır.
Gündem konularına kısaca değinmek istedik. Rabbim sonumuzu hayreylesin.
Bizleri istikametten ayırmasın.
2017-2018 eğitim öğretim yılının başlayacağı bu ayda, Üniversite, lise, ortaokul, ilkokul ve tüm öğrencilere, ailelerine sağlıklı, başarılı ve huzur dolu bir eğitim öğretim yılı temenni ederiz.
Aileler unutmamalı ki eğitim sadece okulda değildir. En büyük eğitim kurumu ailedir ve bunların da başlarında anne baba vardır.
Hayır ve selametle kalın…
Muhittin Uymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir