Şehrimiz ve Medeniyet

0
438

Şehrimiz…
Şehrimiz: Kültürün, medeniyetin, varlığın, gayenin, komşuluğun ve tüm güzel hasletlerin bir arada yaşandığı mekandır. Komşuluk, bir hadisi şerifte rivayetle sağından solundan önünden ve arkandan kırk evdir. Çarşı, pazar ve ilim halkalarının olduğu mekanların içiçe olduğu bir yerleşim yeridir. Kültürel özelliklerin yansıtıldığı müstakil evler… Yollarında herkesin birbirine selam verdiği, evini arabasını emanet ettiği, dükkanlarının kapısını kapatmadan işlerini halledebildiği ve kültürel, toplumsal ahlaktan ziyade ticaret ahlakının da yaşatıldığı yerlerdir.
Biz de Fikriyyat Dergisi olarak bu konu üzerinde çalışmalar yapmayı seçtik.
Zira mevcut kentsel dönüşümlerin, yüksek binaların, asfalt ve beton evlerden sonra beton yığını dinlenme yerlerinin yapılması insanları, tarif ettiğimiz şehir kültüründen uzaklaştırmaktadır.
Şehirler, fikirlerin mekanıdır. Kentler ise kapital merkezlerin yeridir.
Şehir, paylaşmanın kent ise ayrışmanın mekanıdır.
Şehir, kardeşlik beraberlik telkin eder, kent ise bir başına yalnız yaşamayı seçtirir.
Şehir, yolda gördüğünle hasbihal etmenin mekanı, kent ise binanda oturanı tanımamanın yeridir.
Şehirlerden uzak yaşayan ve şehir kültürünü yaşamak adına her gün sempozyumlar yapan insanların var olduğu bir mecrada ne kent biter ne de şehir geri gelir.
Sadece beton yığınları arasında yitip giden bir kültür, bir fikir, bir akım ve en önemlisi de bir gençlik yer alacaktır. Bu gençlik, şehir kültüründen uzak yaşayan kentli merkezlerin efendileri olacak zamanlarda babalarının yetiştiği ortamları hakir görecek seviyeye düşeceklerdir. İşte tüm bunların olmaması için şehir kültürünün yanı aslolan medeniyetimizin çocuklarımız için yaşatılması gerekmektedir.
Medeniyetlerin merkezi olan şehirlerin tekrar canlanması ümidiyle…
Muhittin Uymaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here