KUTUPLAŞTIRMA!

0
631

Herkesin malumu ülke gündemini meşgul eden bir referandum süreci mevcut. Ülkeye yeni bir sistem getirmek, farklı bir yönetim anlayışı kurmak için mevcut anayasa üzerinden yeniliklere gidildi. Tabii ki yasa sadece Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin yetkilerinde genişletme/değiştirme için yapılan bir değişiklik. Bunu da en tabii hak olarak elinde bulunduran millete sormanın daha doğru olacağının kanısına vardı yetkililer. İşte burada tüm her şey çığırından çıkıyor. Aslında en olması gereken şey oluyor; halk bir anayasa değişikliğine –ki her ne kadar sadece yetki genişletme olsa da- dahil ediliyor. Tarihi bir fırsat olarak göz önüne alınabilir. Herkesin kendi özgür iradesine bırakılmış bir karar. Kabul edenler veya etmeyenler eşit şartlarda ‘evet-hayır’ diyebilecekler.
Ülkemizde maalesef üzüntüyle ifade etmek gerekir ki insanlar birbirinin haklarına sadece sözde sahip çıkıyor lakin özde böyle bir durum söz konusu değil. Herkes iyi kötü yanını faydalı zararlı yanını tartışıyor ki bu tartışan kesimlerin en doğal haklarıdır. Fakat bizim belirtmek istediğimiz; kırmadan, incitmeden bu sorunları çözüme kavuşturmak.
Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Sayın Genel Başkanlar, insanlara bu yasa değişikliği ve referandum sürecini anlatırken kutuplaştırmadan/ayrıştırmadan kırmadan/incitmeden en güzel haliyle liderlere yakışır şekilde anlatmalarıdır. Aksi durumda kutuplaşmaların olduğu yerlerde insanlar birbirinden uzak durur bu da bizlerin farkında olmadığı yüzeysel bir kaosa sebep verebilir.
Ülkemizin içinden geçtiği bu zorlu süreçte tüm taraflarımızın sağduyulu şekilde hareket etmesi ve halkımızın refahı için çalışmaları en temel gereksinimdir. Bu gibi seçim süreçleri hem sıkıntılıdır hem de tehlikelidir. Hiç bir şeyin kesin olmadığı dönemlerde ekonomik bunalımların da sosyo kültürel sorunların da yaşandığı dönemlerdir. Ülkemiz hem 2016 yılı Temmuz ayında büyük bir darbe girişimi atlattı. Hem de ardından gelen OHAL insanlar üzerinde olumsuz etkilere sebep oldu. Her ne kadar OHAL kararları insanları doğrudan etkilemese de dolaylı olarak ekonomik ve toplumsal sorunlara sebebiyet verdi. OHAL kapsamında gerçekleştirilen anayasa değişikliği çalışmaları ve alınan kararlar neticesinde referandumun bu tarihlere denk gelmesi de ekonomik sorunların sebepleri arasındadır. Muallakta olan bir piyasada kimse yatırım yapmak istemez. Zaten var olan medyanın da hem batı medyası hem de ülkemizde yer alan artçı medya bunları gündem etmek için sürekli çalışma içerisinde yer alıyor. Böyle bir ekonomik sorun olmasa dahi –ki var olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir- medya tarafından piyasaya girer.
Başlığımızda da denildiği gibi kutuplaştırmamak gerekiyor. Zira; evet diyen de hayır diyen de kendi fikirlerini açıkça belirtiyor. Fakat bu kişiler fikir beyan ederken bir kutuplaştırmaya maruz kalacaklarsa seçim denilen şeyin sebebi ne ola ki? Tek partili sistemde değiliz. Çoklu, parlementer sistemdeyiz. Her partinin her kesimin kendi özgür fikrini beyan etmesinde bir beis olmaması gerektiği kanaatindeyiz.
Rabbim yapılacak referandum sonucunda ne karar çıkarsa çıksın huzurlara vesile kılsın. İnsanlık için insanımız için faydalı olabilecek her şey için dua etmeliyiz.
Sadece ama sadece Kutuplaştırmamalıyız…
Birlikte hayat bir’likte ise hata vardır.
Bir olan yalnız Allah’tır…
Muhittin Uymaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here