BU AYIN KONUSU: ORTA DOĞU VE EMPERYALİZM

0
535

Bismillah deyip 3. sayımızla sizlerin karşısına çıkıyoruz. Bu sayımızda sadece ülkemizi değil tüm dünyayı ele geçirmiş ve var olan tüm kaynakları kendilerinin istediği şekilde kullanmak için mücadele veren bir akımı ele aldık.
Emperyalizm: Yayılmacılık veyahut bir devletin, bir ulusun başka ulus üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesidir.
Orta Doğu bölgesinde de ‘Emperyalizm akımı’ ciddi bir şekilde baş göstermektedir. Özellikle de ülke yöneticileri ve iş adamları aracılığıyla. Tüm bunların olmasındaki sebep ise Doğu Kültürünün Batı’nın gelişmişlik ve yayılmacılık kültürü karşısında her hangi bir çalışma gösterememesidir.
Her konuda Batı, Doğu Kültürü karşısında yükselişe geçti ve bir süre sonra kültürümüze yabancı kaldık. Kültürümüze yabancı kalmamızdaki en temel sebeplerden biri de içimizdeki Batı taklitçilerinin çalışmalarıydı. Yeni bir şeylerden ziyade gördüklerinin taklidi sonucunda bir şeyler ortaya çıkaran bir topluluk sebebiyle bu durumdayız.
İşte dergiler de bu kültürel değişim ve kayboluşlara karşı yapılacak refleksleri gündeme almak içindir.
Biz de Fikriyyat Dergisi olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için çalışmalarımızı bu yönde, toplumsal sorunları gündeme getirerek çözümüne katkı sunmaya çalışmaktayız.
Siz değerli okuyucularımızın da bizlere verdiği destekler bizleri daha ileriye taşıyacaktır.
Teşekkür eder, sağlık ve esenlikler dilerim.
Muhittin Uymaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here