Fütuhat-ı Gönül

0
682

“Dem”
Yüreklerde esen fırtınaların dudaklarda çığlık ,bedenlerde çaresizlik, gözlerde arayışların olduğu demlerdi. Hani toprağın bağrında verilen son nefeslerin , heyhat ki toprağı cellat bilmiş, kendinden bi haber yığınların, yine topraktan edindikleri suretlere kader bağlamış, kaderi utandırmış, cesetten öteye geçememişlerin olduğu demler.
“Elif”
Kelamuttullahin kalbe nakşedilen ilk emrin ilk harfi. Emir evvel Elif gibi olmak. Dimdik. Topraktan göğe, gökten kalbe. Halden hale girmek değil. Her haliyle O’nla (c.c) olmak. Omuzlardaki yük ne kadar ağır olursa olsun adımların istikamet üzerine olması. Yol uzun, ömür fani ve baki olan haber gönderir, ‘Sana ölüm gelip çatıncaya kadar.’ Elif gibi durmak. Sağanaklar halinde yağan bela , eza, cefa, ve nice sıkıntılara sabretmek.
Merhamet
Ufuk noktası ‘ onlar bilmiyorlar’. Ve dahi kendilerine, hatta ki kendilerinden olanlara merhamet bilmeyen, madde zırhına bürünmüş,maddeperestlere merhametle yaklaşmak.
Havayı yararak ,merhameti yaralamak adına atılan taşlara, kirli ağızlardan salyalar halinde dökülen hakaretlere rağmen sözün incisini söylemek, sağır kulaklara. Onlar için onlara rağmen . Ağlamak, belki de onlardan habersiz, dua dua , merhamet dilemek.
Gözyaşı
Pınarlarını, hırs ve menfaatle, kurutmuşken gözlerin. Acizken, tek damla gözyaşının ağırlığını kaldırmaktan vicdanlar, ağlamak tek damlasında okyanusları kabartırcasına. Gönülden dile, dilden alemlere taşımak yaratılmışları, Yaradan Rabbin makamında zikretmek onları.Kendini unuturcasına sayıklamak , kendini unutmuşları . Ağlamak onlar için.
Sabır
Zamana ve mekana yol almak. Bilmek gecenin ve gündüzün bir olduğunu aslında. Mişli zamanla karmak yarının harcını. Hasılı inanmak esrarına bu en acı ilacın.
Tevekkül
Neden, niçin değil. Kimden, kim için diye sormak, cevabin sırrı.
Adalet.
Gönlü hoş etmek için vicdanları kanatmak değil, vicdani terbiye ve teskiye için gerektiğinde “Kızım Fatıma bile olsa” diyebilmek.
“Nihaî Dem”
Şehri fütuhattan evvel fütuhatı gönül iledir yol. Elif gibi, merhametle, gözyaşıyla, sabırla,tevekkulle,adaletle ilerlemek .Mahzun olmak, mazlumla olmak zalimi mahrum bırakmaktır zulümlerden.
Gönül şehri yıkık olanlara , gönül yolu kapanmışlara, gözü dönmüşlere, Nur’un aydınlığına diş bileyenlere Ömer olmaktır, Hamza olmaktır ,Ali olmaktır fütuhat.
Bedirle, uhudla, Hendekle haber salmaktır Mekke’ye…
Mehmet Kanat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here