Cum. Ağu 14th, 2020

Fikri olan herkes için …

Gündem: HALEP

2 min read

Dünya gündeminin genelinde savaşlar olsa da özelde savaşların ve çatışmaların tamamı Ortadoğu coğrafyasında meydana gelmektedir. Gerek iç savaş gerekse de dış müdahale sonucu savaşlar yaşanmaktadır. İslam devletleri ayrılıp devletçiklere bölündükten sonra kan ve gözyaşı hiç eksik olmadı bu coğrafyadan.
Yıllardır yanı başımızda süre gelen bir savaş var. Suriye iç savaşı. Savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 8 milyon vatandaş mülteci duruma düştü. 1 milyona yakın kişi öldürüldü, katledildi. Dış ülkelerin müdahalesine sahne olan ve her tür örgütün bulunduğu bir savaş meydanı var. Haklı haksız tarafın kim olduğunun bilinmediği bir savaşın ortasında kalan Suriyeli kardeşlerimiz var. Sebebini bilmedikleri bir savaşın bedelini yeni doğan bebekler Halep’te canlarıyla ödüyor.
Halep, İslam beldesi. İlim yuvası. Varlık ile yokluk çizgisinin uç noktası. Kürd, Türk ve Arap’ın memleketi. Şerefli beldeler arasında yerini ilk sıralarda alan Halep, şimdilerde yangın yeri. Katledilen aileler, bedeninden büyük bombalarla öldürülen bebekler ve daha nice vahşetlerin yaşandığı İslam beldesi; Halep…
Kardeşlerimizin katledildiği, bir hiç uğruna son bulan hayatların ve küçücük bedenlerin bir yok uğruna paramparça olduğu bir vahşet. Kimsenin dilinde olmayan fakat Rabbin huzurunda olan bir katliam.
Hiçbir Müslüman kardeşin dâhil olmadığı bir savaş. Taraflar ise Yahudiler, Hristiyanlar ve nesebi gayri sahih olanlar karşısında bir avuç bebek. Gözlerini açmadan cennet diyarlarına uçan nice melekler. Ve daha nice günahsız yavruların katledildiği bir Halep…
Hiçbir İslam ülkesinin gündemini meşgul etmeyen kardeşlerimizin yaşadıklarının sebebi ne olabilir? Tek sebebi vardır. Müslüman olmalarıdır. Peki, nerede bu diğer Müslüman kardeşleri?
Rabbin huzuruna çıkınca sorulacak bir soru var katledilen bebekler tarafından Rablerine; Kardeşlerimiz neredeydi Rabbim? Hani senin ayetin ile sabit kıldığın kardeşlerimiz. Neredeydi onlar? Düşman bizi katlederken, ırzlarımıza geçerken, evlerimizden ederken neredeydi kardeşlerimiz?
Her şeyin ama var olan her şeyin hesabının verileceği hesap gününde Halep, Hama Humus, Deyr Ez Zor, Şam, Kobane ve Rakka’nın da hesabı sorulacak. Tıpkı; Filistin, Irak, Afganistan, Arakan ve daha nice beldelerin tek tek sorulacaktır hesabı.
Tarih belki unutur fakat Allah unutmaz…
Ya Rabb;
Sen bizi şuurlu Müslümanlardan eyle.
Halep, Gazze, Arakan, Irak, Afganistan ve daha nice yerleri sen kurtar sahipsiz kalan beldeleri
Bizleri şuursuz, fikirsiz, dertsiz ve gayretsiz Müslümanlardan eyleme.
Bizlere Selahaddin Eyyubi olup Kudüs’ü, Şam’ı, Halep’i fethetmeyi nasip eyle…
Muhittin Uymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir