Cum. Ağu 14th, 2020

Fikri olan herkes için …

Bu Ay Ne Var?

3 min read

Bu ay; Selahâddin Eyyubi’nin Kudüs’ü haçlılardan almasının yıl dönümü. Esaret altında şimdi ki gibi zulüm gören Müslüman Kudüs halkını 2 Ekim 1787 yılında Haçlılardan kurtardı ve Kudüs’ün Fatihi olarak tarihe geçti.
Kudüs’ün, şu an ki durumu ve yıllardır yaşadığı zulmü görünce Hazreti Ömer (ra) ve Selahaddin Eyyubi Hazretlerini mumla arar olduk. Onların fethinden bu yana sanki Haçlılar iki yüce komutanın yenilgisinin intikamını hâlihazırda şimdi ki Müslümanlardan alıyorcasına Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Kudüs şehrini işgal ve istila etmiş durumdalar. Üstelik Müslümanların da oraya girişi yasaklanmış durumda. Bu yapılan bütün zulümler bize çok da uzak değil birkaç saatlik mesafede olan yerlerde yapılıyor.
Bu kadar zulümat ve işkence içerisinde hayat sürdüren Kudüslü Müslüman halkı bir taraftan da Müslüman kardeşleri vurdu. Yahudilerle yaptığı iş anlaşmaları, yedikleri yemekler ve yaptıkları tüm sözleşmeler adeta bomba olup yüreklerine düştü.
Aynı zamanda Halep de aynı durumu yaşamaktadır. Halep ki Selahaddin Eyyubi tarafından Haçlıların zulmünden kurtarılan İslam’ın yüce beldelerinden biriydi. Hâlihazırda Haçlıların zamanında kaybettiği Halep’i yine adını modern bir üslup ile söyleyip tüm İslam Coğrafyasını uyutur şekilde koydukları ‘’Koalisyon’’ ülkeleri adı altından Halep’in bağrına saplanan füzeler ve bombalar yerini almış durumda.
Tüm bu olanların yanında ise İslam Coğrafyası dediklerimiz devletler ve toplumlar da kansere dönüşen bir yarayı değil de sivilce niteliğinde bir olayı kendilerine dert edinmiş durumda ve Halep, Arakan, Gazze, Bağdat gibi ilim merkezlerinin çektiği zulümleri görmezden gelip; İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Kudüs’ün de Haçlılar tarafından birbirlerine bırakıldığını görmezden geliyorlar.
İşte biz de Fikriyyat Dergisi olarak yapılan ve meydana gelen tüm bu zulümlerin İslam Birliğinin olmamasından kaynaklı cereyan ettiğini görüp ona göre bir konu belirlemek istedik.
İşte bu sebeple Ekim ayı dosya konumuzu Selahaddin Eyyubi’nin İslam Birliğini Sağlaması ve Sonuçları olarak ele aldık. Selahaddin Eyyubi’nin, siyasi ve içtimai çalışmalarını ele alan konuların hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Selahaddin Eyyubi; Devlet idaresi ve sosyal adalet düzenini nasıl sağladı, Ortadoğu coğrafyasında baş gösteren Haçlı Seferlerini nasıl bertaraf etti gibi birçok sorunun cevabı ve geniş izahatlı açıklamaları ele alınmıştır.
İslam Birliğini nasıl sağladığı, Kudüs’ün Haçlılar tarafından 88 yıllık esaretinin nasıl kırdırıldığı gibi dünyanın yönünü değiştiren olayların detayları olacak.
Birlik ve beraberliğin olmadığı bir İslam ümmetinin ne durumda olduğu şimdi meydana gelen durumlarda net bir şekilde görülmektedir.
Muhittin Uymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir