Eğitimde Anne Baba Etkeni

0
509

Eğitimi sadece okul ile sınırlı kılan bir anlayış eksik kalmış bir düşüncenin ürünüdür. Ki en başta bir çocuğun eğitimcisi ve Öğretmeni tabii ki ailesi olur. Aile olarak evindeki ortamı bir okul gibi idare edebilen aileler Hayırlı ve faydalı nesiller yetiştirme konusunda daha başarılı olurlar. Her şeyden önce anne baba ailenin temel taşı olan ahlaki ölçüleri daha dikkatli bir üslup ile çocuklarına aktarmak zorundalar. Kendilerinin verdiği eğitim en önemli eğitim biçimidir. Zira eğitim söz ile yahut yazı ile değil bilakis örneklerle daha yerinde bir eğitim öğretim şekli olur. Nesiller böyle yetişmeli.
Çocuk nedir?
Geleceğin anne babası. Geleceğin bireyi. Geleceğin söz sahibi. Geleceğin örneği.
Çocuklara bu açıdan baktığımız vakit daha dikkatli olacağımız gözden kaçmayacak bir gerçektir.
Bir nesil için gerekli olan en önemli etkendir anne ve baba. Aile ne kadar dikkatli ise o kadar dikkatli olur nesil ve nesiller.
Anneden çocuğa kuşaktan kuşağa uzanan bir bağdır bu aslında.
İyi bir nesil nasıl olmalı peki?
Ya da gençlik nereye gidiyor?
Bunların hepsi aslında cevabını bildiğimiz içimizi acıtan gerçekler ve yine de çözümü için mücadele Etmediğimiz konulardır. Her şeyden önce sorun nereden kaynaklı onu bilmek gerekiyor. Çünkü hastalık bilinmediği zaman çaresi için adım atılamaz.
Ahlaki ve toplumsal sorumluluk olarak ele alınmalı var olan sorunlar.
Namazsız nesiller yetişiyor…
Dinini bilmeyen, Allah’ını Peygamber’ini bilmeyen yahut kitabını anlamayan nesiller. Günde beş vakit Rabbi’yle muhabbet edemeyen nesillerimiz.
Geçmişten geleceğe uzanan acı gerçek.
Her istediğini yerine getiren bir aile çocuklarının neden asi olduklarını ve bir o kadar da farklı bir kültürle yetiştiğini çözebilmiş değiller.
Çocukların yanlış eğitildiği, toplumda var olan hatalar, tv ekranlarında daha çok vakit geçiren bir aile yapısında çocukların ahlaki çöküntü yaşaması oldukça doğaldır.
Yediğimiz içtiğimiz her şey insanı vasıf olarak etkiler. Örneğin içilen hatta ve hatta basit görülen bir Cola aslında içerisinde türü bilinmeyen etkenlerin olması hasebiyle insanın üzerinde hastalık ve gafletle beraber ibadetlerde soğuma teşkil eder. Oysa ayeti kerimede “Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi? (Maide Sûresi, 91) buyuruyor.
Yahut çocukların eline verdiğimiz, ağlarken yeter ki yesin de sussun dediğimiz o jelibonlar vs gıdalar aslında içlerinde şüpheli maddeler barındırdığından insanın manevi yönünü daha çocukluktan alır götürür. Yine ayeti kerime de Allah-u Teala “Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adı anılarak kesilen… hayvanlar sizin için haram kılınmıştır.” (Mâide, 5/3) buyurmuştur.
Bunun yanı sıra atalarımızın da dediği gibi, ”İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de odur.” Bu sözün aslında yanlış olduğu da bilinmelidir. Çünkü karakter yapısı geç oluşan ve güç şekilde meydana gelen bir durum olduğundan böyle ifade edilmiştir. İnsan karakteri Rabbi’ni tanıdıktan sonra her yaş ve şartlar altında değişir.
Örnek olarak Asrı Saadet gerçeği var tarihimizde. Kızını diri diri toprağa gömen Ömer ve İslam kılıcı halini alan Hazreti Ömer ra efendimiz. Çocuklar karakteristik özellikleri bakımından değişkenlik gösterse de genel bakımından değişim görülmez.
Bizim amacımızın da çocuk eğitimi ve gelişiminde hayırlı ve faydalı birer anne ve baba olması, çocuğumuzun dünya ve ahiretini aklayacak şekilde çalışması, öğrenmesi ve öğretmesi gerektiğini unutmamaktır. Yaptığımız her harekette kendimizi muhasebe etmek, dolayısıyla içe dönmek. Bilakis önce kendimizi sonra çocuğu doğru tanımak, inceden inceye, içten içe işleyip keşfetmektir.
Ne güzel söylemiş şair:
” Yıkılan sarayımda tek bir nakış kalmadı.
Dışa mıhlandı gözler, içe bakış kalmadı.”
Foto: Akit Gazetesi
Ceren Cevahir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here