Cum. Nis 10th, 2020

Fikri olan herkes için …

Kurbanın Manası ve Hikmetleri

3 min read

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
…(Ey Muhammed!) Onlara Adem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani her biri birer kurban sunmuşlardı, birinden kabul edilmiş, birinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, kabul edilene ”Seni öldüreceğim.” demişti. O da ”Allah sadece korunanlardan kabul eder.” dedi. (MAİDE-27)
Kurbanın ıslahatta ki manası; Allah’a yaklaşmak ve rızasına ermek niyeti ile adanan mallara ve canlara denmektedir.
Dinimizdeki iki bayramdan biri de Kurban Bayramıdır. Yaklaşan Kurban Bayramını göz önünde bulundurarak kurbanın genel hatlarına değinelim.
Kurbanın ilk ortaya çıkışı insanlık tarihinin başlangıcına dayanmaktadır. Habil ile Kabil’e Yüce Allah-ı Teala mallarından kendisi için feda etmelerini isteyince; biri malının en güzeli en iyisini Allah için feda etti, diğeri ise mal korkusu ile değersiz olandan verdi. Ve adı kaybedenler arasında yazıldı.
Kurbanda namaz, hac ve oruç gibi bir ibadettir. Hatta insanlık tarihine bakılınca Tevhid ve imandan sonra gelen bir ibadettir.
Kurbanın asıl manası nedir? Bizim bir hayvanın kanını akıtmamız Rabbimize ne gibi bir fayda sağlayabilir? Sorduğumuz sorulardan yola çıkarak köklü olan bu ibadetin hikmetlerine bakalım.
Kurbanın manasından bir çıkarım yapacak olursak; kurban bizi Allah-ı Teala’ya yakınlaştırır. O’nun rıza-i ilahisini gözeterek, istediği özellikte bir kurban vermek Cenab-ı Hakk’a yakınlığımızı artırır.
Kurban, biz aciz kullara af olunması için bir fırsattır. Rabbimizin ayette buyurduğu üzere, bizim ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. Fakat insanların hata ve günahlarından arınmak için ihlaslı amellere ihtiyacı vardır. Her ibadeti ”Belki bu amelimle kurtuluşa ererim.” diyerek yapmalıyız.Buradan yola çıkarak Rabbimize karşı samimiyetimiz de ölçülmüş olur. Buna delil olarak Hacc Suresi 32. ve 37. ayetleri gösterebiliriz.
Kurban bize Allah’a teslim olmamız gerektiğini hatırlatır. Hz. İbrahim’e (as) oğlu İsmail’i kurban etmesini söyleyen Rabbimiz; bu olaydan sonra gelen tüm müminlere Allah’a nasıl bir teslimiyet ile teslim olmaları gerektiğini göstermiştir. Teslim olup İsmail’imizin boynuna bıçağı dayadığımız anda da Cenab-ı Hakk’ın yardımının gecikmediğini de görüyoruz. Allah yolunda kurban ettiklerimiz; bazen canlarımız, bazen mallarımız, bazen hayallerimizdir. Allah’ın davası için kendimizi en önemlisi gençliğimizi adamamızdır bazende kurban…
Kurban aynı anda bizi cimrilikten de alı koyar. Allah yolunda harcamaya teşvik eder.
Günümüzde ise kurban, ibadetten uzaklaştırılmaktadır. İçindeki mana boşaltılarak resmi tatil verilen herhangi bayramlardan biri olarak görülme yolunda ilerlemektedir. Hayvanları kesip bütün bir yılın et ihtiyacını karşılamak amaçlı bir eylem haline bürünmektedir.
Oysa kurban yardımlaşmayı teşvik etmeyi amaçlar. Allah için kestiğin hayvanı sadece kendine yiyecek olarak ayırmak ne kadar ibadete girebilir ki? Peki Allah Azze ve Celle’nin kurbana yüklediği mana bu şekilde hissedilip yaşanılabilinir mi? Bunları düşünerek yaklaşan Kurban Bayramını karşılayalım inşeAllah.
Rabbimiz bize Kendisinin razı olacağı şekilde bayramdan istifade edebilmeyi nasip etsin…
Öznur Çor

Daha Fazlasını Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırdıkların