Cum. Nis 10th, 2020

Fikri olan herkes için …

Bu Ay Ne Var?

2 min read

Bismillah deyip yayın hayatına başlayan dergimizin ilk sayısını oluşturduk.
İlk sayımızda olanlar tabii ki gündemin sıcak konularıydı.
Bu ay ki dosya konumuz ”İslam Dünyası ve Darbeler”
Herkesin de malumu olduğu bir konudur darbe.
Hem Ülkemizde hem de İslam Coğrafyasında yüz yıllardır bir gelenek haline gelmiş bir olaydır. Darbeler genel itibari ile yıkımları ve yok oluşları da beraberinde getirir. İslam Coğrafyasında meydana gelen darbelerin ekseriyeti hatta büyük çoğunluğu yıkımlara sebep olmuştur. Hem dini hem sosyal hem de iktisadi olarak devlete ve halka zarar vermiştir.
Bunun en yakın örnekleri de ülkemizde 28 Şubat Postmodern darbesidir. Bölgemizde ise Arap Baharı olarak nitelenen siyasi ve fikri darbelerdir. Ülkemizde yaşanan darbeler askeri çatışmalara dönüşmemiştir. Sosyal ve siyasi düzende yıkımlara yol açmıştır. Yasaklanan dini kurallar, diller ve kültürler… Bunlar da beraberinde bir kutuplaşmaya sebep olmuştur. Ülkemizde yaşanan darbelerin tümü tek el ve tek ideoloji tarafından yapılmıştır. En son olarak 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe teşebbüsü farklı bir argümanla sahaya sürülmüş fakat o argümanın da arkasında aynı güç ve ideolojinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Bu tür darbe ve teşebbüslerinin yaşanmaması için gerekli ve zaruri olan durum ise bilfiil yaşanan kamplaşmalar/kutuplaşmaların önüne geçilecek ve sosyal adaleti tesis edecek yeni anayasal sistemlerdir. Ülkemizin halihazırda yürürlükte olan Anayasası da 1980 darbesinin aktörleri tarafından hazırlanan bir ”Darbe Anayasasıdır”.
Cehennem ateşinin yandığı Orta Doğu coğrafyasının da huzura ermesi dileğiyle…
Rabbim bizleri şuurlu kişilerden eylesin.
Muhittin Uymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözden Kaçırdıkların